×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

UE zmienia reguły dotyczące funduszy kapitału podwyższonego ryzyka

  • Autor: PAP/JS
  • 9 paź 2017 19:51

Przedstawiciele państw UE zatwierdzili nowe regulacje dotyczące funduszy kapitału podwyższonego ryzyka (venture capital), które mają wspierać inwestycje w start-upy i innowacje.

UE zmienia reguły dotyczące funduszy kapitału podwyższonego ryzyka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Chodzi m.in. o to, by dzięki tym funduszom łatwiej było pozyskiwać kapitał różnego rodzaju firmom.

• By przyciągnąć więcej kapitału do "przedsiębiorstw społecznych", zmieniono zakres kwalifikowanych firm, które mogą korzystać z funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej.

Porozumienie w sprawie zmian w rozporządzeniu o europejskich funduszach venture capital (EuVECA) i funduszach na rzecz przedsiębiorczości społecznej (EuSEF) zostało wypracowane jeszcze w maju. To część z szerszych zmian mających służyć powstaniu unii rynków kapitałowych, dywersyfikacji pozyskiwania źródeł finansowania dla europejskiego biznesu oraz długoterminowych projektów.

"Cel jest taki, by przedsiębiorstwa nie opierały się wyłącznie na pożyczkach bankowych" - podkreślił cytowany w komunikacie Rady UE minister finansów sprawującej prezydencję Estonii Toomas Toniste. Zamiast udawać się do banków unijne firmy miałby sięgać po środki na rynkach kapitałowych.

UE jest daleko z tyłu za Stanami Zjednoczonymi w tym obszarze. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, jeśli fundusze venture capital byłby w UE tak samo rozbudowane jak w USA, to w latach 2009-2014 mogłyby wnieść dodatkowe 90 mld euro na finansowanie unijnych firm.

"Należy otworzyć rynek dla kwalifikowalnych funduszy (...) w celu zwiększenia skali korzyści, zmniejszenia kosztów transakcji i kosztów operacyjnych, zwiększenia konkurencji oraz poszerzenia oferty dostępnej inwestorom" - czytamy w tekście rozporządzenia.

Nowelizacja przewiduje szersze otwarcie tych jednostek, by mogli nimi zarządzać menadżerowie również mniejszych funduszy. Przepisy umożliwiają korzystanie z nazw "EuVECA" i "EuSEF" zarządzającym przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania mającym odpowiednie zezwolenie. Chodzi też o to, by dzięki tym funduszom łatwiej było pozyskiwać kapitał różnego rodzaju firmom.

Rozporządzenie przewiduje rozszerzenie zakresu kwalifikowalnych przedsiębiorstw, w które można inwestować w ramach kwalifikowalnych funduszy venture capital, aby jeszcze bardziej zwiększyć dopływ kapitału. W grę wchodzą nienotowane na giełdzie firmy zatrudniające do 499 osób.

By przyciągnąć więcej kapitału do "przedsiębiorstw społecznych", zmieniono zakres kwalifikowanych firm, które mogą korzystać z funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej. Poszerzono też definicje pozytywnych skutków społecznych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE zmienia reguły dotyczące funduszy kapitału podwyższonego ryzyka

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA