×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Technologiczne eldorado Europy to niebawem ma być Paryż a nie Londyn

  • Autor: GP
  • 1 cze 2017 16:25

Francja zachłysnęła się ideą technologicznego start-upu. W Piątej Republice inwestują na potęgę w nowe pomysły, aż 2.7 miliarda dolarów tylko w ubiegłym roku.

Technologiczne eldorado Europy to niebawem ma być Paryż a nie Londyn
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Co prawda np. Brytyjczycy nadal wydają na start-upy więcej, ale przy skoku jaki zrobili Francuzi większość Europy wypada blado.

• Wsparcie z Paryża płynie też ze strony rządowej, w której już kilka lat temu powołano do istnienia fundusz wsparcia dla przedsiębiorców i start-upów.

• Kolejne nadzieje Francja wiąże z nowym prezydentem, który jako mister nie stronił od wspierania przedsiębiorców z branż technologicznych.

Niebawem tytuł technologicznej stolicy Starego Kontynentu ma zabrać Londynowi, nie kto inny, tylko Paryż. Jak ocenia Business Insider (BI) ekosystem startupowy francuskiej stolicy coraz mocniej się rozwija i jak magnes przyciąga pracowników branż innowacyjnych.

Z badań, które opublikowała firma Atomico wynika, że do Francji popłynęło więcej kapitału nakierowanego na technologię niż np. do Niemiec. Mowa o imponującej sumie 2,7 miliarda dolarów (około 2 miliony funtów), gdy do naszego zachodniego sąsiada popłynęło w tej samej inwestycyjnej działce gospodarki 2,1 miliarda dolarów (1,6 miliarda funtów).

- Z danych Atomico widać wyraźnie, że liderem Europy nadal jest Wielka Brytania, w której inwestycje w startupy i technologie są jeszcze bardziej imponujące - pisał BI. - To 3,7 miliarda dolarów (4,7 miliarda funtów).

Tylko, że o ile w Niemczech i na Wyspach inwestycje są raczej stonowane i podobne do wydatków w latach ubiegłych, we Francji praktycznie eksplodowały między 2015 i 2016 rokiem. W 2015 roku Piąta Republika odnotowała 1,684 miliarda dolarów inwestycji, a rok później wspomniane 2,7, to skok o cały miliard.

Francuzi nie poprzestają na inwestycjach, liczą że przyciągną do siebie także talenty technologiczne z innych krajów, źródło: Lorie Shaull/flickr.com/CC BY-SA 2.0
Francuzi nie poprzestają na inwestycjach, liczą że przyciągną do siebie także talenty technologiczne z innych krajów, źródło: Lorie Shaull/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Do przykładów francuskich start-upów można zaliczyć BlaBlaCar, który powstał w 2006 roku a obecnie jest oceniany jako marka warta 1,5 miliarda dolarów. 

Francja idzie w stronę start-upów

Kolejnym elementem obok inwestorów, który mocno stawia we Francji na rozwój przedsiębiorczości pod postacią start-upów, jest rząd. W ramach działania agend rządu Republiki działa inicjatywa La French Tech, którą trzy lata temu zapowiedział prezydent Francois Hollande, a która działa od 2015 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Technologiczne eldorado Europy to niebawem ma być Paryż a nie Londyn
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA