×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Startupowcy skarżą się na dyskryminację i rasizm w Niemczech

  • Autor: PAP/JP
  • 6 maj 2022 12:53

Znaczna część niemieckich firm start-up’owych została założona przez przedsiębiorców o zagranicznych korzeniach. Wielu z nich skarży się na dyskryminację przy kontaktach z niemieckimi urzędami, bankami i inwestorami – opisuje „Spiegel”. Na rasistowskie doświadczenia wskazuje jeden na trzech młodych przedsiębiorców, urodzonych za granicą, rozpoczynających działalność gospodarczą w Niemczech.

Startupowcy skarżą się na dyskryminację i rasizm w Niemczech
Znaczna część niemieckich firm start-up’owych została założona przez przedsiębiorców o zagranicznych korzeniach (fot. Shutterstock)
REKLAMA

"Rozpoczęcie własnej działalności w Niemczech wymaga pokonania wielu przeszkód biurokratycznych i finansowych, szczególnych trudności doświadczają osoby z pochodzeniem migracyjnym" - zauważa "Spiegel", który dotarł do badań, przeprowadzonych przez Federalne Stowarzyszenie Niemieckich Start-up'ów i Fundację Friedricha Naumanna.

Na rasistowskie doświadczenia wskazuje jeden na trzech młodych przedsiębiorców, urodzonych za granicą, rozpoczynających działalność gospodarczą w Niemczech. Odsetek jest jeszcze wyższy w przypadku osób, które studiowały w innym kraju: 51 proc. skarży się na dyskryminację władz i urzędów, banków i inwestorów, właścicieli i współpracowników.

Na uprzedzenia wskazują też założyciele firm, którzy dorastali w Niemczech w pierwszym lub drugim pokoleniu. Wg ankiety odpowiednio 32 proc. i 17 proc. doświadczyło dyskryminacji ze względu na pochodzenie przy zakładaniu firmy. Większość z nich to osoby o korzeniach z Europy Wschodniej (23 proc.) i Azji (14 proc.).

"Brak otwartości na osoby z pochodzeniem migracyjnym i nasza biurokracja są problemami dla Niemiec jako miejsca lokalizacji dla nowych firm" - komentuje Gesa Miczaika ze Stowarzyszenia Start-up'ów.

Przedsiębiorcy z pochodzeniem migracyjnym są założycielami 22 proc. niemieckich start-up'ów. Mimo że grupa ta jest bardzo dobrze wykształcona (91 proc. ma wykształcenie wyższe), trudniej jej zdobyć dofinansowania lub dotacje państwowe.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Startupowcy skarżą się na dyskryminację i rasizm w Niemczech

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • marek 2022-11-09 15:47:15

    Sadze, ze chodzi o artykuł “Zugewanderte Gründer kämpfen mit Bürokratie und kommen schlechter an Geld“ z 3.05. 2021 roku. Jeżeli mam racje, to mogę zapytać, dlaczego po roku publikacji ktoś zajmuje się tym tematem? Tłumaczenie jest absolutnie błędne – czysta propaganda, lub tłumacz nie znal niemieckiego. Np. Słowo rasizm nie jest używane ani raz w tym artykule. Mowa jest o - cytat: „Zugewanderte Gründer kämpfen mit Bürokratie und kommen schlechter an Geld Unverständliche Formulare und zurückhaltende Geldgeber sind für Start-up-Gründer mit ausländischen Wurzeln die größten Hindernisse in Deutschland. Eine Studie zeigt Lösungen auf – die teils verblüffend einfach sind.“ Tłumaczenie Imigracyjni założyciele Firm zmagają się z biurokracją i mają trudniejszy dostęp do kapitału Niezrozumiałe formularze (tylko w języku niemieckim) i niechętni inwestorzy to największe przeszkody w Niemczech dla założycieli start-upów o zagranicznych korzeniach. Badanie pokazuje rozwiązania – niektóre z nich są niezwykle proste.

  • Marcinho 2022-05-07 15:07:54

    Rasizm w niemczech? Stare, znałem.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA