16 mln zł wsparcia z Unii Europejskiej otrzymał program Start-up Factory realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Kielcach. Celem projektu jest stworzenie warunków sprzyjających zakładaniu innowacyjnych przedsiębiorstw w regionie Polski Wschodniej.
- Projekt Start-up Factory zakłada m.in. stworzenie regionalnego ekosystemu innowacyjnych pomysłów biznesowych i udzielenie kompleksowego wsparcia w urynkowieniu działalności.
- Liderem programu jest Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii (ŚCiTT) w Kielcach, z kolei przedsiębiorcy, którzy wezmą udział w projekcie, będą mogli skorzystać ze wsparcia partnerów przedsięwzięcia.
- W projekcie udział biorą m.in. Politechnika Świętokrzyska, Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa.
Podczas konferencji prasowej w Kielcach prezes ŚCiTT Karol Kaczmarski podkreślił, że w ramach projektu świadczone będą podstawowe usługi inkubacji na rzecz przedsiębiorstwa typu start-up, m.in. obsługa księgowa, prawna, doradztwo podatkowe, organizacja warsztatów i szkoleń z zakresu wystąpień publicznych oraz zapewnienie powierzchni biurowej odpowiedniej do potrzeb prowadzenia działalności.
- Każdy projekt, który powstanie, zostanie złożony i przejdzie proces rekrutacji do platformy, uzyska od nas wsparcie. W pierwszym etapie będzie to charakter ogólny - prawny, podatkowy, marketingowy. W drugim etapie otrzyma specjalistyczną pomoc, gdzie eksperci będą doradzać w danej branży - powiedział Kaczmarski.
Jak dodał, będą to takie usługi jak np. wsparcie techniczne, technologiczne, inżynierskie, udostępnienie opisanego w zasobach technicznych zaplecza laboratoryjnego oraz wsparcie w obszarze analiz potrzeb klienta.
- Na koniec panel ekspertów oceni jego potencjał biznesowy (danego start-upu) i będzie rekomendował, bądź nie wsparcie w postaci dofinansowania do nawet 200 tys. euro z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - mówił Kaczmarski.
Rektor Politechniki Świętokrzyskiej (PŚk) prof. Wiesław Trąmpczyński podkreślił, że rola uczelni, jako partnera projektu, jest "naturalna i ciekawa". - Włączamy się poprzez udostępnienie naszych ekspertów z uczelni, udostępnienie laboratoriów. Będziemy zachęcać także studentów do tego, żeby otwierali swoje własne firmy - powiedział Trąmpczyński.
Dodał, że jest to "wielkie wyzwanie, nieobarczone jakimś wielkim ryzykiem, ponieważ obecna jest tutaj wszechobecna pomoc różnego typu". - To byłoby takie sprawdzenie się oraz generowanie być może dobrych, małych firm, które są przyszłością naszego województwa - wskazał, dodając, że wszystko to wpisuje się w politykę uczelni.

Słowa kluczowe
- start-upy
- Start-up Factory
- Politechnika Świętokrzyska
- Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
- Polska Wschodnia
- Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii
KOMENTARZE (0)