PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Start-upy założone przez kobiety przyciągają kapitał

Firmy kierowane przez kobiety otrzymują więcej funduszy venture capital (VC) niż kiedykolwiek wcześniej. Pomimo pozytywnego trendu kobiety są rażąco niedostatecznie reprezentowane, nie tylko jako przedsiębiorcy wspierani przez VC, ale także jako sami inwestorzy venture capital.

Start-upy założone przez kobiety przyciągają kapitał
Adobe Stock
REKLAMA

Według najnowszych danych PitchBook, firmy prowadzone przez kobiety, które stanowią zaledwie 20 proc. firm wspieranych kapitałem wysokiego ryzyka, zebrały w ubiegłym roku 46,3 miliarda dolarów kapitału. To ponad dwa razy więcej niż przed rokiem (22 miliardy dolarów) i ponad 15 razy więcej niż w 2010 roku (3 miliardy dolarów).

Pomimo pozytywnego trendu kobiety są rażąco niedostatecznie reprezentowane, nie tylko jako przedsiębiorcy wspierani przez VC, ale także jako sami inwestorzy venture capital - donosi CNN.

Wskazuje, że tylko w tym roku kilka startup-ów założonych przez kobiety osiągnęło wyceny sięgające 1 miliarda dolarów, w tym Rent the Runway, The Real Real, Glossier i Away.

Anu Duggal, inwestorka venture capital, która pięć lat temu założyła Female Founders Fund, wskazuje na poprawę sytuacji. Jak wylicza, w ubiegłym roku 18 startup-ów prowadzonych przez kobiety w Nowym Jorku uzyskało finansowanie, które pomaga startupowi skutecznie inwestować w rozwój i zatrudnić zespół. Tymczasem w 2013 roku był tylko jeden taki przypadek.

Banki inwestycyjne podejmują również kroki w celu zlikwidowania luki w finansowaniu kobiet. Na przykład Goldman Sachs przeznaczył 500 milionów dolarów na inwestycje i wsparcie dla firm prowadzonych przez kobiety. Morgan Stanley stworzył własny program akceleracyjny, nakierowany na pomoc kobietom.

"Wystarczające wsparcie dla kobiet-przedsiębiorców będzie wymagało czegoś więcej niż dostarczenia im typowego podręcznika przedsiębiorcy, ponieważ system nadal zawiera uprzedzenia. Droga jest dla nich jeszcze bardziej stroma i kamienista niż dla mężczyzn" - wskazuje Ari Horie, prezes Women's Startup Lab. To firma, która łączy kobiety biznesu z Doliny Krzemowej z inwestorami.

Czytaj też: Start-Up Challenge 2019: Oto najciekawsze start-upy w Polsce

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Start-upy założone przez kobiety przyciągają kapitał

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA