×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Start-upy tracą na braku kobiet

W polskich start-upach jest zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn. Ta dysproporcja może się przekładać na zyski

Start-upy tracą na braku kobiet
W polskich start-upach jest zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Zaangażowanie kobiet w biznesie z każdym rokiem rośnie, ale w zarządach polskich firm wciąż jest ich o połowę mniej niż mężczyzn. Podobną dysproporcję widać także w rodzimych start-upach, z których średnio co trzeci ma w zarządzie kobietę.
 • Ten trend charakteryzuje nie tylko polski rynek, bo jak podaje portal Statista.com, na świecie 20 proc. start-upów ma wśród założycieli panie.
 • Wiele danych wskazuje jednak, że spółki i start-upy kierowane przez kobiety osiągają statystycznie lepsze wyniki finansowe i lepiej radzą sobie na rynku.
 • O start-upach rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj.

 – W Polsce kobiety dosyć rzadko zakładają start-upy. Jeśli spojrzeć na statystyki, tylko jeden start-up założony w Polsce na trzy ma w zarządzie kobietę – mówi agencji Newseria Biznes Natalia Świrska, Start-up Program Manager w OVHcloud, współzałożycielka start-upu Ada i jedna z mentorek programu Shesnnovation Academy.

Dane Transparent Data, przytoczone w ostatniej edycji raportu Fundacji Startup Poland („Polskie start-upy 2021”), pokazują, że w Polsce stanowisko prezesa zarządu podmiotu gospodarczego piastuje 301,6 tys. mężczyzn i tylko 138,7 tys. kobiet. To oznacza, że zajmują one raptem 31,5 proc. stanowisk prezesowskich. Podobna dysproporcja występuje też w przypadku prowadzenia własnych działalności gospodarczych oraz start-upów.

– To i tak poprawiło się na przestrzeni ostatnich pięciu lat, bo było z tym w Polsce gorzej. Natomiast porównując Polskę z innymi krajami Europy, wciąż nie wypadamy dobrze. W biznesie start-upowym kobiet mamy mniej – mówi Natalia Świrska.

Z raportu Startup Poland wynika, że choć spółki zakładane przez kobiety są coraz powszechniejsze, to w globalnej skali wciąż stanowią tylko ułamek całego rynku. Według danych Statista.com w 2020 roku zaledwie co piąty start-up na świecie miał wśród założycieli przynajmniej jedną kobietę (w 2009 roku było to 10 proc.). Ta dysproporcja jest widoczna we wszystkich krajach, choć występują pewne różnice regionalne. Europa Środkowo-Wschodnia i tak ma więcej kobiet founderów niż inne regiony naszego kontynentu. W 2020 roku start-upy założone tylko przez kobiety otrzymały 5 mld dol. finansowania od funduszy VC, podczas gdy w spółki, których współzałożycielami byli zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zainwestowano w sumie ok. 20 mld dol. Każdy 1 dol. inwestycji w start-upy prowadzone przez kobiety wygenerował średnio 1,12 dol. przychodu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Start-upy tracą na braku kobiet

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Polaku! Nie daj dłużej robić z siebie durnia! 2022-03-12 12:33:00

  Czy ktokolwiek zabrania kobietom tworzyć startupy i mianować się ich prezesami, dyrektorami menedżerami i czym tylko jeszcze i zarabiać ile chcą? Nie to bolszewia widzi jakieś problemy nie tam gdzie one rzeczywiście występują, a jak nie widzi, to je stwarza i z nimi walczy! Nie możemy dłużej dawać się ogłupiać bolszewikom!!! Kiedyś było hasło: "Kobiety na traktory", teraz "Kobiety do startupów"! Ciekawe czy ten, który napisał tego gniota (ten artykuł bolszewickiej głupoty) sam stworzył jakiś startup i zaangażował w nim same kobiety i to za własne pieniądze?

 • matematyczka 2022-03-11 16:33:16

  Podobnież kobiety zarabiają nawet 40% MNIEJ niż mężczyźni na równorzędnych stanowiskach. Tylko ANALFABETA MATEMATYCZNY nie zatrudnia SAMYCH KOBIET!!!!! Jak bardzo obniża to koszty pracy!!! O CZTERDZIEŚCI PROCENT!!!!

 • Zuzanna 2022-03-11 14:13:35

  Kopernik też była kobietą !!!

 • Franz Maurer 2022-03-11 14:06:21

  Czyli kompetencje i umiejętności nie mają znaczenia! Ważne, żeby być osobą macicododatnią. Za komuny też najważniejsza była przynależność partyjna, a nie kompetencje. Skończyło się katastrofą.

 • Operator 2022-03-11 12:53:11

  Ale glupoty. Większość rzeczy które używa kobieta w życiu codziennym takie jak suszarka, zmywarka, szminka to wynalazki mężczyzn! Kobita jedynie co może wymyślić to w co się ubrać

  • feministek 2022-03-11 13:54:04

   Przeceniasz innowacyjność kobiet, bo pewnie nigdy nie widziałeś uierającej się kobiety.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA