PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rekrutacja w start-upach. Problemy, wyzwania, poszukiwania pracowników

Ograniczone koszty, specyficzna kultura organizacyjna czy szeroki profil pracownika - oto największe wyzwania dla specjalistów rekrutujących osoby do start-upu.

Rekrutacja w start-upach. Problemy, wyzwania, poszukiwania pracowników
Praca w start-upach wymaga wielozadaniowości. Pracownicy powinni mieć poczucie, że mogą realizować się w wielu obszarach. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Nie każdy będzie potrafił dopasować się do luźnej atmosfery, jaka panuje w start-upach.

• Specyficzna kultura organizacyjna start-upów wymaga odmiennego profilu kandydata. Nie może być on specjalistą w jednej tylko dziedzinie. Praca w start-upie wymaga bowiem wielozadaniowości.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Dodatkowym wyzwaniem są pieniądze, które ograniczają możliwości rekrutacyjne na niektóre stanowiska. Start-upom trudno jest rywalizować na tym polu z dużymi korporacjami. 

Praca w start-upie różni się od pracy w tradycyjnej firmie. Jest ona bardziej dynamiczna, atmosfera jest luźniejsza, a pracownik rozwija się w szybkim tempie razem ze spółką. Dodatkowo niewielka liczba zatrudnionych osób powoduje, że zna się każdego członka załogi i łatwiej się z nimi zintegrować. Inny zakres odpowiedzialności oraz szybkość podejmowania decyzji – to kolejne cechy start-upu.

Nie każdy będzie potrafił dopasować się do luźnej atmosfery i specyficznej kultury organizacyjnej, jaka jest w start-upie. Dlatego też rekruterzy muszą wysilić się, by znaleźć odpowiedniego pracownika. Zwłaszcza, że rynek pracownika daje się we znaki. Przykładowo Jobsquare ma problemy ze znalezieniem odpowiednich osób na stanowisko mobilnego doradcy HR. Kandydaci muszą być dobrymi handlowcami, ale nie tylko. Muszą również posiadać cechy wykwalifikowanego HR-owca. Wyzwaniem jest także rekrutacja specjalisty ds. marketingu. W tym przypadku, szczególnie w tak dużym mieście jak Warszawa, rynek jest niezwykle konkurencyjny i bardzo trudno o dobrze wykwalifikowanego pracownika.

Inna kultura, inna rekrutacja

Inna kultura organizacyjna start-upów wymaga odmiennego profilu kandydata. Duże firmy szukają osób skoncentrowanych na wąskich specjalizacjach, z kolei małe spółki stawiają na osoby, które bardzo często mają szersze doświadczenie niż jest to wymagane na danym stanowisku.

- Wynika to ze specyfiki pracy w start-upie. Wymaga ona wielozadaniowości, a i nasz zespół nie jest zbyt rozległy, więc ważne, aby ludzie mieli poczucie, że mogą realizować się w wielu obszarach. W tym przypadku nie bez znaczenia jest właśnie skala zespołu – komentuje Patrycja Szostakowska, head of HR w start-upie Brainly.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekrutacja w start-upach. Problemy, wyzwania, poszukiwania pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA