×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polskie startupy blokuje jedna rzecz. Nic nie zapowiada, by w tym roku było lepiej

  • km
  • 17 lut 2023 20:00

Jak wynika z najnowszego raportu "Polskie startupy 2022", ponad połowa polskich startupów ma kłopot z pozyskaniem pracowników. Problemem są także wysokie koszty zatrudnienia.

Polskie startupy blokuje jedna rzecz. Nic nie zapowiada, by w tym roku było lepiej
Dużym problemem jest niski odsetek zatrudnianych w startupach kobiet (fot. Proxyclick Visitor Management System/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Wśród barier wskazanych przez startupy jako kluczowe w ich rozwoju na pierwszym miejscu są wysokie koszty zatrudniania pracowników.
  • Jak wynika z raportu, polskie startupy to w większości nieduże firmy. Najczęściej na stałe pracuje w nich od 4 do 10 osób.
  • Nadal dużym problem jest niski odsetek zatrudnianych kobiet. Startupów, w których stanowią one ponad połowę zespołu, jest 21 proc.

Ósma edycja przygotowanego przez Fundację Startup Poland raportu pokazuje środowisko polskich startupów w czasach kilku kryzysów.

"Ten zdrowotny, wywołany pandemią nadal trwa, a długoterminowy wpływ pandemicznych zawirowań na globalną i polską gospodarkę jest odczuwalny, np. w postaci od dawna niewidzianej i bolesnej dla naszych portfeli inflacji. Na to nakłada się wojna za naszą wschodnią granicą i związane z nią braki surowców energetycznych, a co za tym idzie - wzrosty ich cen w niespotykanej dotąd skali. Taka kumulacja „czarnych łabędzi” odbija się bezpośrednio na niemal każdej gałęzi gospodarki. Rynek startupów nie jest tu wyjątkiem" czytamy w raporcie. 

Polskie startupy to głównie nieduże firmy, zdominowane przez mężczyzn

Jak wynika z raportu, polskie startupy to w większości nieduże firmy. Najczęściej na stałe pracuje w nich od 4 do 10 osób (35 proc.), 18 proc. zatrudnia od jednej do trzech osób. Większe zespoły, liczące od 10 do 20 pracowników, zatrudnia 15 proc. badanych firm, podobny odsetek (16 proc.) stanowią spółki liczące 21-50 pracujących. Firmy, w których liczba zatrudnionych przekracza 51 osób, stanowią 5 proc. całej badanej grupy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie startupy blokuje jedna rzecz. Nic nie zapowiada, by w tym roku było lepiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA