PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polski startup ma sposób na niemarnowania jedzenia

  • Autor: PAP/AH
  • 22 gru 2022 11:54

Każdego roku po świętach w polskich domach marnowane są kilogramy jedzenia. Do tego dochodzą kolejne tony żywności wyrzucanej przez sklepy i restauracje. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi polski startup.

Polski startup ma sposób na niemarnowania jedzenia
Polski startup Foodsi adresuje problem marnowania żywności, stara się sprawić, żeby jedzenie przestało marnować się w tak dużej skali. fot. Pixabay
REKLAMA
  • Polacy marnują tony żywności a okresie świątecznym zjawisko to nasila się w szczególny sposób, bo kupujemy dużo za dużo. 
  • Polski startup Foodsi adresuje problem marnowania żywności, stara się sprawić, żeby jedzenie przestało marnować się w tak dużej skali. 
  • Firma chce ratować również kwiaty, które więdną w kwiaciarniach, a wciąż mogą udekorować czyjś salon, jedzenie dla zwierząt czy kosmetyki z drogerii, które też mają określoną datę przydatności.

Jak pokazuje ubiegłoroczny raport NIK, każdego roku w Polsce na śmietnik trafia prawie 5 mln t jedzenia, czyli średnio 150 kg w każdej sekundzie. Najwięcej (ok. 60 proc.) stanowi żywność z gospodarstw domowych. W okresie świątecznym zjawisko to nasila się w szczególny sposób, bo kupujemy dużo za dużo. 

– Skala marnowania żywności jest zbyt duża. Około 1/3 tego, co produkujemy, co trafia do sklepów, lokali i na nasze stoły, ostatecznie ląduje w śmietniku – mówi agencji Newseria Biznes Mateusz Kowalczyk, współzałożyciel i prezes Foodsi.

Z wyliczeń NIK wynika, że istotny udział w skali problemu mają jednak nie tylko konsumenci. Nieco ponad 31 proc. marnowanej w Polsce żywności pochodzi z przetwórstwa i produkcji rolniczej, 7 proc. – ze sklepów i sektora handlu, a blisko 1,3 proc. – z gastronomii. I choć procentowo wydaje się to relatywnie niewiele, to z badań przeprowadzonych w ramach PROM wynika, że w samym tylko sektorze handlu co roku marnuje się 337 tys. t jedzenia. Tylko niewielką jego część udaje się zagospodarować: w 2020 roku w ramach ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności organizacje pozarządowe dostały od sprzedawców w sumie nieco ponad 18,5 tys. t produktów spożywczych, które niemal w całości przekazały potrzebującym (dane GIOŚ). To zaledwie ok. 5,5 proc. żywności marnowanej w handlu i ok. 0,4 proc. całej żywności marnowanej w Polsce.

Jedzenie może się nie marnować

 – Foodsi adresuje problem marnowania żywności, staramy się sprawić, żeby jedzenie przestało marnować się w tak dużej skali. Ale też staramy się również wpływać na świadomość naszych odbiorców, edukować ich, pokazując wagę problemu i to, jak mu zapobiegać – mówi prezes start-upu. – Kwestia marnowania żywności jest nam bliska. Obserwowaliśmy ten problem, pracując w gastronomii w czasach studenckich. Później dodatkowo się dokształciliśmy, co też otworzyło nam oczy na to zjawisko i finalnie doprowadziło do stworzenia projektu, który na początku był dla zabawy, a potem przerodził się w szybko rozwijający się biznes.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski startup ma sposób na niemarnowania jedzenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA