Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uruchomiło pod nazwą InnVento pierwszy w Polsce inkubator startupów energetycznych. Autorzy innowacyjnych pomysłów będą mogli liczyć na wsparcie technologiczne, prawne i finansowe dla swoich przedsięwzięć.

• Rekrutacja startupów do inkubatora prowadzona jest poprzez stronę innvento.pl. Tam też znajdują tematy, których rozwiązań poszukuje PGNiG.
• Dyrektor Instytutu Nafty i Gazu prof. Maria Ciechanowska przypomniała, że nie wystarczy nowy produkt i nie wystarczy jego wdrożenie, potrzeba jeszcze finansowania, które zrobi z tego wszystkiego biznes.
Z oferty inkubatora będą mogli skorzystać młodzi naukowcy oraz przedsiębiorcy, którzy zajmują się rozwojem innowacyjnych technologii dla sektora energetycznego. W specjalnie zaadaptowanym budynku w warszawskiej centrali PGNiG oferuje startupom pomieszczenia do pracy, multimedia, technologie oraz wsparcie ekspertów i doradców z zakresu prawa, księgowości czy sprzedaży.
Rekrutacja startupów do inkubatora prowadzona jest poprzez stronę innvento.pl. Tam też znajdują tematy, których rozwiązań poszukuje PGNiG. Poszczególnymi przedsięwzięciami opiekować się będą mentorzy. Najbardziej obiecujące projekty mogą liczyć na nawiązanie stałej współpracy z PGNiG.
Inaugurując działalność inkubatora prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił, że InnVento jest pierwszym tego typu projektem nakierowanym na sektor energetyczny, nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. "Częściowo zostaliśmy zachęceni jednym z mało znanych dokumentów utworzonych w Ministerstwie Energii - o kierunkach rozwoju innowacji energetycznych. Ale zdecydowaliśmy się pójść dalej, niż głosi ten dokument i korzystając z palmy pierwszeństwa zawładnąć kierunkami rozwoju" - mówił Woźniak. Dodał, że pierwszy partner w inkubatorze przeszedł już niezbędne formalności.
Dyrektor Instytutu Nafty i Gazu prof. Maria Ciechanowska przypomniała, że nie wystarczy nowy produkt i nie wystarczy jego wdrożenie, potrzeba jeszcze finansowania, które zrobi z tego wszystkiego biznes. "To mają być pomysły nietuzinkowe, często zadziwiające swoją prostotą, pomysły mające przełożenie na nasz przemysł. A pomoc PGNiG we wdrożeniach ma kapitalne znaczenie. Część rozwiązań będzie skomercjalizowana, część z różnych przyczyn odpadnie. Żywot startupów w zderzeniu z rzeczywistością jest krótki" - mówił prof. Ciechanowska. I przypomniała, że w Polsce na koniec 2016 r. zarejestrowanych było 2700 startupów, ale tylko ok. 3 proc. dotyczyło branży energetycznej.

Słowa kluczowe
- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
- PGNiG
- Piotr Woźniak
- Instytut Nafty i Gazu
- Maria Ciechanowska
- InnVento
- Ministerstwo Energii
- Izba Gospodarcza Gazownictwa
- Agencja Rozwoju Przemysłu
- Marek Małecki
- Łukasz Kroplewski
KOMENTARZE (0)