PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Paweł Borys, prezes PFR: fundusze VC zainwestowały w tym roku ponad 1 mld zł w startupy

  • Autor: PAP/KDS
  • 15 paź 2019 7:32

W ciągu dwóch lat czterokrotnie wzrosła wartość inwestycji funduszy Ventures Capital w startupy - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że fundusze VC zainwestowały już w tym roku ponad miliard złotych.

Paweł Borys, prezes PFR: fundusze VC zainwestowały w tym roku ponad 1 mld zł w startupy
W trzecim kwartale 2019 r. swoją aktywność na polskim rynku VC wykazało 29 funduszy. Fot. Simon Cunningham/flickr.com/CC BY 2.0
REKLAMA
  • Prezes podkreślił, że rosnące szybko inwestycje w projekty technologiczne to w znacznej mierze efekt utworzenia przez PFR Ventures 29 funduszy, inwestujących w młode innowacyjne firmy.
  • Zaznaczył, że z danych za trzeci kwartał tego roku wynika, że fundusze te zainwestowały w startupy około miliarda złotych, co oznacza, że w ciągu dwóch lat wartość inwestycji w młode firmy technologiczne wzrosła czterokrotnie.
  • Przypomniał, że jak dotąd poziom tego typu inwestycji wynosił około 250 mln zł.

- Biorąc pod uwagę, że dostępnego kapitału jest obecnie ponad 2 mld zł, to rynek finansowania małych innowacyjnych firm tzw. venture capital powinien osiągnąć swój rekord w przyszłym roku. Polska staje się zauważanym miejscem na światowej mapie startapowej - wskazał Borys.

Jak wynika z raportu PFR Ventures, w trzecim kwartale 2019 r. swoją aktywność na polskim rynku VC wykazało 29 funduszy, z czego 46 proc. z nich stanowią zespoły wspierane kapitałem publicznym, a 65 proc. ma charakter międzynarodowy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zaznaczył przy tym, że w interesie polskiej gospodarki ważne jest, by to rodzime fundusze venture capital dynamicznie się rozwijały, tworząc profesjonalny ekosystem zespołów wspierających rozwój firm. Po to, by - jak wyjaśnił - z jednej strony stanowiły one wsparcie kapitałowe dla naszych firm, a z drugiej - dzieliły się doświadczeniami i wspierały w ekspansji międzynarodowej, bo wiele startupów nie ma ani zasobów, ani kompetencji.

Czytaj więcej: Pieniędzy dla start-upów sporo, ale to nadal kropla w morzu potrzeb

Borys pokreślił, że niełatwo zachęcić lokalnych inwestorów prywatnych do inwestycji na rynku venture capital. Brak jest praktycznie inwestorów instytucjonalnych jak fundusze emerytalne, czy zakłady ubezpieczeń. Dlatego PFR Ventures jest głównym inwestorem funduszy z udziałem od 25 proc. nawet do 80 proc. finansowania, po to, aby zmobilizować także kapitał prywatny.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paweł Borys, prezes PFR: fundusze VC zainwestowały w tym roku ponad 1 mld zł w startupy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA