Regulacje dotyczące nowego typu spółki kapitałowej, tzw. prostej spółki akcyjnej zawiera projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych i niektórych innych ustaw, który ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. To propozycje adresowane przede wszystkim do środowiska start-upów.

- Założyciele zyskają znaczną swobodę w odniesieniu do organów spółki.
- Zostanie wprowadzony alternatywny model zarządzania i nadzoru, oparty na założeniach rozpowszechnionego w krajach anglosaskich i romańskich systemu monistycznego.
- Proponowane rozwiązania mają zapewnić prostą rejestrację elektroniczną w 24 h za pomocą formularza oraz wykorzystywanie środków elektronicznych w funkcjonowaniu spółki.
Projekt jest częścią pakietu ułatwień dla przedsiębiorców. W założeniu będzie można łatwiej i taniej założyć przedsięwzięcie i szybko, bez komplikacji je zlikwidować w razie niepowodzenia.
"Impulsem do rozważania potrzeby wprowadzenia do polskiego porządku prawnego nowego typu spółki kapitałowej była analiza otoczenia prawnego funkcjonowania w Polsce tzw. start-upów, czyli przedsięwzięć działających w obszarze nowych technologii, w warunkach dużej niepewności rynkowej, będących na etapie poszukiwania powtarzalnego i skalowalnego modelu biznesowego" - napisano w uzasadnieniu do projektu.
W ocenie resortu przedsiębiorczości i technologii, w którym powstał projekt, w Polsce jest ok. 2,7 tysiąca podmiotów, w przypadku których przetwarzanie informacji i pochodne technologie stanowią kluczowy element działalności. "Wychodząc jednak z założenia, że nie należy ograniczać działalności start-upów do branży IT, należy przyjąć, że rzeczywista liczba przedsięwzięć typu start-up jest jednak znacznie wyższa" - przekonuje resort.
Czytaj też: Start-Up Challenge: Oto najciekawsze start-upy w Polsce
Tymczasem środowiska start-upowe wskazują na szereg problemów, które ograniczają ich rozwój.

KOMENTARZE (0)