PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

European Start-Up Days: Nie jesteś sam, inne start-upy mają podobne problemy

  • Autor: JP
  • 12 maj 2017 16:06

- W czasie kryzysu ważne jest poczucie, że nie tylko mi się to zdarza. Pamiętajmy o tym, że wielu z nas ma te same kejsy - pociesza start-upowców Dariusz Żuk, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości i Business Link Poland.

European Start-Up Days: Nie jesteś sam, inne start-upy mają podobne problemy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

- Nie pamiętam jednego kryzysu w czasie swojej działalności, bo było ich całe mnóstwo. Psychologa potrzebowalibyśmy prawie co tydzień - opowiada Dariusz Żuk.

- Ważne jest wtedy poczucie, że nie tylko mi się to zdarza. Niektórzy w chwilach kryzysu myślą „idzie mi tak źle, jak chyba nikomu”. Ale właśnie to przydarza się każdemu. I to chcemy przekazać start-upom: że mają te same problemy z pracownikiem, ze wspólnikiem, ktoś im odchodzi, nikt nie chce przyjść na jego miejsce, ktoś czegoś nie robi... Pamiętajmy o tym, że wielu z nas ma te same kejsy - mówi.

Jeśli ktoś myśli o wyjściu z dołka, zdaniem przedsiębiorcy, powinien pamiętać, że w komforcie nigdy nie zbudowano sukcesu. Jeżeli mamy niedobory jakichś zasobów, to musimy uruchomić dodatkowe zasoby i wykrzesać z siebie więcej.

- Nie wpadajmy w panikę. Start-upy przypominają operację chirurgiczną w pigułce. Na początku niby wszystko jest czyste i przygotowane, a na końcu jesteśmy zabrudzeni i zmęczeni, ale to właśnie jest sukces. Jest takie powiedzenie, że przedsiębiorcę sukcesu poznaje się nie po liczbie porażek, ale po tym, jak szybko się po nich podnosił. Po prostu warto mieć determinację - uważa.

Niektórzy chcieliby uciec od tych gwałtownych wahań, od klęski do sukcesu i rozwijać się spokojnie.

- Nie chcę generalizować, bo znam tylko swoje przykłady, ale moim zdaniem tak się nie da. Lepiej jest znaleźć równie gwałtowną odskocznię. Ja szukałem sportów, nurkowania czy latania, w końcu znalazłem najprostszy: bieganie. Istnieje ryzyko, że ktoś popadnie w używki, czego oczywiście nie radzimy. Ale coś musi nas rozładować - uważa Dariusz Żuk.

Artykuł powstał podczas dyskusji „Potknę się, ale wstanę. Sukces mnie nie oślepi. Wnioski z historii porażek i sukcesów – przydatna lekcja na przyszłość”, który odbył się w ramach European Start-Up Days.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: European Start-Up Days: Nie jesteś sam, inne start-upy mają podobne problemy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA