PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dotacje i pożyczki na własny biznes: na co mogą liczyć młodzi i wykształceni?

Czy student bądź absolwent może otrzymać dotację na własną działalność gospodarczą? Raczej musi pogodzić się z faktem, że będzie musiał zadowolić się pożyczką. Ale to nie oznacza jeszcze końca świata.

Dotacje i pożyczki na własny biznes: na co mogą liczyć młodzi i wykształceni?
Brak dotacji na własny biznes to jeszcze nie koniec świata. Warto zainteresować się pożyczką. (fot. pixabay)
REKLAMA

• Bezzwrotne dotacje na biznes kierowane są do osób bezrobotnych i zazwyczaj bez wyższego wykształcenia.

• Studenci mogą liczyć na niskooprocentowane pożyczki, podobnie jak absolwenci. Ale są one korzystniejsze niż oferty banków komercyjnych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Istnieją programy zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i regionalnym, które ułatwiają wystartowanie z własnym biznesem.  

Załóżmy, że jesteś jednym z wielu studentów na obleganym kierunku. Po cichu liczysz, że ambicja i chęć doskonalenia się kiedyś zaprocentują, choć zdajesz sobie również sprawę, że dyplom magistra nie zawsze jest przepustką do dobrze płatnej pracy. Na szczęście masz wiele zainteresowań i żyłkę do interesów. Wpadasz na genialny pomysł na biznes. Przeprowadzasz rozeznanie w rynku i przygotowujesz doskonały biznesplan. Jesteś już pewien, że osiągniesz sukces, ale pozostał jeszcze jeden krok. Idziesz do urzędu pracy po dotację, po czym… zostajesz odesłany z kwitkiem. Urzędnik grzecznie tłumaczy, że dotację może uzyskać osoba bezrobotna (najlepiej długotrwale), która nie posiada wykształcenia wyższego. Marzenie o własnym biznesie pryska jak mydlana bańka. Brzmi znajomo?

Z przepisami prawa nie wygrasz

System przyznawania dotacji na własną działalność gospodarczą potrafi być bezwzględny. Istnieją różne programy – zarówno na poziomie krajowym jak i lokalnym – które mają służyć aktywizacji zawodowej. W praktyce o uzyskanie bezzwrotnej dotacji jest naprawdę trudno, bo urzędy faworyzują osoby w najtrudniejszej sytuacji zawodowej. Niektórzy twierdzą, że to niesprawiedliwe. Mówią, że osoby długotrwale bezrobotne roztrwonią pieniądze i zaprzestaną działalności po roku, bo na wcześniejsze zwinięcie interesu nie pozwalają warunki przyznania dotacji. Osoby uczące się zostają poniekąd ukarane za to, że chcą uzyskać wyższe wykształcenie. Ale tak skonstruowane jest polskie prawo. O tym, dlaczego tak się dzieje, pisze wiceminister pracy Krzysztof Michałkiewicz w odpowiedzi na interpelację posła Norberta Kaczmarczyka:

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dotacje i pożyczki na własny biznes: na co mogą liczyć młodzi i wykształceni?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA