×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Młode fimy z Polski potrzebują innego "ekosystemu"

- Przestrzenie coworkingowe pokazują, że nie tylko my żyjemy na pełnych obrotach. To motywuje. Nie ma rywalizacji, ale współpraca - ocenia Katarzyna Goździkowska, ekspert, analityk biznesowy, Startup Hub Poland, jeden z prelegentów debaty „Jak ekosystem wpływa na rozwój biznesu?”, która odbyła się w ramach European Start-Up Days.

Młode fimy z Polski potrzebują innego "ekosystemu"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Eksperci potwierdzają, że w początkowej fazie, gdy firmy stawiają pierwsze kroki, potrzebne jest wsparcie merytoryczne.

• Ważna jest też przestrzeń coworkingowa, w której doświadczeniem dzielą się ludzie mający podobne cele i ambicje.

• - Start-upowy indywidualizm potrzebuje innej przestrzeni. Kreatywność jest ciężka do wytworzenia w korporacji - mówi Jarosław Bator, business development director w Skanska.

Rozwijający się ekosystem dostarcza inwestorom nowych wyzwań. – Ktoś, kto osiągnął sukces, tworząc start-up, ma o wiele większą zdolność do inwestycji w kolejne rzeczy – wyjaśnia Arkadiusz Regiec, CEO Beesfund. - Nasi inwestorzy także tworzą społeczność. Dzielą się nie tylko pieniędzmi, ale również wiedzą i doświadczeniem – dodaje.

Arkadiusz Regiec, CEO Beesfund (Fot. PTWP)
Arkadiusz Regiec, CEO Beesfund (Fot. PTWP)

Wsparcie merytoryczne

Eksperci potwierdzają, że w początkowej fazie, gdy firmy stawiają pierwsze kroki, potrzebne jest wsparcie merytoryczne. Dlatego też Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła w styczniu br. konkurs Scale UP w ramach rządowego programu Start In Poland.

- Jest to pilotaż, który nie tylko oferuje wsparcie finansowe, ale również pomoc w zakresie kompetencji – zwłaszcza w pierwszym etapie. Chcemy, by start-upy zbliżyły się z biznesem. Ostatecznie, wybrane projekty zakończą się wdrożeniem – mówi Jadwiga Lesisz, zastępca prezesa, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jadwiga Lesisz, zastępca prezesa, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (Fot. PTWP)
Jadwiga Lesisz, zastępca prezesa, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (Fot. PTWP)

Konieczność tworzenia ekosystemu zauważają również urzędnicy z Katowic. - Jednym z celów naszego miasta jest wspieranie przedsiębiorczości. Pomagamy firmom w zakresie kompetencji miękkich. Staramy się również wyjść naprzeciw, jeśli chodzi o skalowanie pomysłów. Mamy też doradcę ds. współpracy z Doliną Krzemową – tłumaczy Barbara Miś, kierownik referatu w wydziale obsługi inwestorów, Urząd Miasta Katowice.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młode fimy z Polski potrzebują innego "ekosystemu"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA