×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

KPMG: korporacyjne fundusze inwestycyjne coraz częściej inwestują w startupy

  • Autor: PAP/JS
  • 17 sie 2017 14:48

Wzrasta rola korporacji w finansowaniu startupów; w drugim kwartale tego roku tzw. korporacyjne fundusze inwestycyjne zrealizowały ok. 25 proc. tego typu transakcji na świecie, w 2010 r. było 12 proc. - wynika z analizy firmy doradczej KPMG.

KPMG: korporacyjne fundusze inwestycyjne coraz częściej inwestują w startupy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Według KPMG, większość krajów europejskich zdaje sobie sprawę z kluczowego znaczenia startupów dla krajowych gospodarek.

• Jak podkreślili specjaliści, przy obecnym tempie rozwoju technologicznego korporacje są świadome, że muszą pozyskiwać innowacje z zewnątrz.

Jak dodano, w drugim kwartale 2017 r. fundusze venture capital zainwestowały na świecie łącznie ponad 40 mld dol., blisko 70 proc. więcej niż w pierwszym kwartale br.

Wartość inwestycji funduszy venture capital w Europie w pierwszych dwóch kwartałach br. wyniosła 4,1 mld dol., co stanowi ok. 10 proc. wszystkich transakcji dokonywanych przez fundusze na całym świecie w tym czasie. Jak podkreślili eksperci inwestycje w Europie mają na ogół mniejszą skalę - "mediana w przypadku finansowania we wczesnej fazie (tzw. seed) wyniosła 1 mln dol.".

Jak podano, 48 proc. środków inwestowanych przez fundusze służy finansowaniu firm produkujących oprogramowanie. Rośnie też znaczenie startupów biotechnologicznych - na inwestycje w takie firmy fundusze przeznaczyły 3,9 mld dol. w dwóch pierwszych kwartałach br.

"Biorąc pod uwagę systematycznie rosnące nakłady finansowe na ochronę zdrowia nie należy się dziwić, że fundusze są coraz bardziej otwarte na sektor biotechnologiczny. Także amerykańskie korporacje, będące liderami cyfrowego biznesu IT coraz odważniej inwestują w spółki biotechnologiczne" - podkreślił, cytowany w komunikacie, Jerzy Kalinowski, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

W pierwszej połowie 2017 r. zainwestowano ponad 250 mln dol. w startupy z branży "autotech", która obejmuje cyfrowe rozwiązania wykorzystywane w samochodach, ale również takie, które mogę wspomóc m.in. bezpieczeństwo czy ubezpieczenia pojazdów.

Analizy KPMG pokazują też, że korporacje coraz bardziej interesują się startupami. "Tzw. korporacyjne fundusze inwestycyjne brały udział w prawie 25 proc. transakcji na całym świecie, podczas gdy 2010 r. tylko 12 proc. inwestycji było realizowanych przez korporacje" - wskazano.

Ponadto, jak zaznaczyli eksperci KPMG, w ostatnim kwartale pojawiło się kilka tzw. jednorożców (spółek o wartości ponad 1 mld dol.) i wzrosła średnia wartość inwestycji w pojedynczą spółkę realizowaną przez fundusze. "W przypadku finansowania we wczesnej fazie rozwoju (tzw. seed) ogólnoświatowa mediana wyniosła 1,4 mln dol. (w 2010 było to 0,4 mln dol.)" - wskazano. Dodano, że liczba transakcji w II kwartale br. spadła jednak o 24 proc. w porównaniu z II kwartałem 2016 r.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KPMG: korporacyjne fundusze inwestycyjne coraz częściej inwestują w startupy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA