Kiedy pierwszy Hyperloop? U Polaków atmosfera jak w CERN

W 2013 roku Nobel z fizyki przypadł zespołowi, którego częścią był obecny prezes polskiego start-upu. Marek Gutt-Mostowy z euroLoop mówi portalowi PulsHR.pl, jak potoczyła się jego droga kariery i jakie doświadczenie ceni sobie najbardziej po latach spędzonych w Genewie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kiedy pierwszy Hyperloop? U Polaków atmosfera jak w CERN

• Hyperloop to innowacyjny system transportu, którego działająca w Polsce wersja ma powstać pod skrzydłami spółki euroLoop. Będzie to tor o długości od 2 do 5 kilometrów oraz podróżująca nim kapsuła. Mniej niż 40 minut – tylko tyle mogłaby trwać najdłuższa podróż między polskimi miastami takim transportem.

• Warto zaznaczyć, że euroLoop to już praktycznie międzynarodowy zespół pracowników. – W euroLoop czuję się dzięki pracy w CERN-ie jak w naturalnym środowisku – mówi nasz rozmówca, który naukowe doświadczenia z Genewy przenosi właśnie do kierowanej przez siebie organizacji.

• Jeśli wierzyć Markowi Gutt-Mostowemu, za 15 lub 20 lat transport hyperloop będzie miał powszechne zastosowanie.

To może być przełom, jakim stał się lot balonem braci Montgolfier z lat 80. XVIII wieku albo lot braci Wright w 1903 roku. Zwłaszcza ten drugi przykład pokazał, że od prototypu rozwiązania transportowego do zastosowania w praktyce nie potrzeba wiele czasu. Przypomnijmy, że już 10 lat po locie Wrightów samoloty wykorzystywano w I wojnie światowej.

Hyperloop, jakim zajmuje się firma euroLoop, ma być właśnie rozwiązaniem transportowym, które zobaczymy w niedalekiej przyszłości.

Polski start-up już rozwija skrzydła i szuka wsparcia, nie tylko w kraju ale i za granicą, Grafika: Logo euroLoop, źródło: materiały prasowe/euroloop.tech Polski start-up już rozwija skrzydła i szuka wsparcia, nie tylko w kraju ale i za granicą, Grafika: Logo euroLoop, źródło: materiały prasowe/euroloop.tech

O tym, czym jest innowacyjne, nowe przedsięwzięcie oraz ilu Polaków jest zaangażowanych w jego powstanie tak opowiada prezes euroLoop Marek Gutt-Mostowy.

– Członków zespołu mamy z całego świata, w tym sporo Polaków mieszkających za granicą, np. w Kalifornii, są i rodacy ze Szwajcarii – wymienia w rozmowie z PulsHR.pl prezes start-upu. EuroLoop powstał właśnie po to, by zrealizować marzenie o szybkim, ekonomicznym transporcie.

Kto tworzy euroLoop?

– Firma złożona jest w dużej części z byłych członków zespołu, który brał udział w konkursie Elona Muska na budowę kapsuły w technologii hyperloop. Zespół nazywał się rLoop. Po wygranej w tym konkursie, w kategorii innowacje, postanowiliśmy założyć euroLoop – kreśli genezę firmy Gutt-Mostowy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.