PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Już wkróce będą dostępne miliardy złotych na finansowanie startupów

  • Autor: PAP/JP
  • 7 lip 2022 14:13

Będzie 3,2 mld zł na finansowanie start-upów w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. "Spodziewamy się, że zostanie on zatwierdzony przez KE w ciągu najbliższych kilku tygodni - poinformował w środę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.

Już wkróce będą dostępne miliardy złotych na finansowanie startupów
Na wsparcie będzie mogło liczyć ok. 500 startupów (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • MFiPR poinformowało, że w ramach Funduszy Europejskich dla Nowej Gospodarki zakłada realizację pięciu programów, wspierających spółki na różnych etapach rozwoju.
  • Na wsparcie będzie mogło liczyć ok. 500 startupów.
  • Zaznaczono, że programy zarządzane przez BGK i PFR Ventures mają stymulować różnego typu inwestycje w start-upy. Część z nich skupia się na zapewnieniu finansowania dla najmłodszych projektów, inne umożliwiają rozwijanie projektów z partnerami w postaci korporacji lub aniołów biznesu.

"Na przełomie 2022 i 2023 roku ruszy nowa edycja programów zarządzanych przez PFR Ventures, które ponownie zostaną zasilone z unijnego budżetu. Tym razem będzie to 1,9 mld zł z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Dzięki temu na wsparcie będzie mogło liczyć ok. 500 startupów" - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Dodano, że z końcem 2022 roku planowane jest uruchomienie środków z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki (FENG), które będą zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z PFR Ventures. Nowe środki pozwolą na zasilenie około 50 funduszy Venture Capital, w których wkład publiczny wyniesie 1,9 mld zł, a dodatkowe 1,3 mld zł dołożą inwestorzy prywatni. Te pieniądze trafią do najlepszych start-upów z potencjałem na szybki rozwój - zaznaczono w komunikacie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W ostatnich latach rynek Venture Capital w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Przyczyniają się do tego instrumenty kapitałowe współfinansowane z środków UE. Będą one również ważną częścią programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 - 2027, którego negocjacje zmierzają już do końca. Spodziewamy się, że zostanie on zatwierdzony przez Komisję Europejską w ciągu najbliższych kilku tygodni. Na instrumenty kapitałowe przeznaczymy ponad 1,9 mld zł ze środków UE. Dzięki temu chcemy wspierać powstawanie i rozwój start-upów w Polsce" - stwierdził Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

"W ostatnich latach (...) doszło też do potężnej zmiany w świadomości uczestników rynku. Pojawia się więcej projektów, które jeszcze parę lat temu "odbiłyby się" od funduszy. Teraz apetyt na finansowanie innowacji jest większy" - skomentował prezes PFR Ventures Maciej Ćwikiewicz.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już wkróce będą dostępne miliardy złotych na finansowanie startupów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA