PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jaka będzie przyszłość start-upów "gospodarki mikrozleceń"?

  • Autor: PAP/RAF
  • 5 gru 2019 11:20

Inwestorzy odwracają się od start-upów należących do świata "gospodarki mikrozleceń" (ang. gig economy). W ocenie dziennika "Financial Times" ma to związek z dużą krytyką, z jaką spotyka się ich model biznesowy i podejście do praw pracowników.

Jaka będzie przyszłość start-upów "gospodarki mikrozleceń"?
Adobe Stock
REKLAMA

Inwestorzy stają się sceptyczni wobec firm oferujących szybką realizację usług z każdej branży, od dostarczania zakupów po wyprowadzanie psów na zlecenie - podaje "FT". Modele biznesowe start-upów są krytykowane nie tylko przez polityków, ale i samych pracowników. W ciągu ostatniego roku miesiącach kwota inwestycji w firmy oferujące "usługi na żądanie" spadła o 22 proc. do poziomu 16,3 mld USD - pisze londyński dziennik powołując się na dane analityczne Goldman Sachs.

Uber i Lyft to przykłady firm, które należą do sektora "gospodarki mikrozleceń".  Od dłuższego czasu są w ogniu krytyki - pisze "FT". We wrześniu prawodawcy w amerykańskim stanie Kalifornia zgodzili się na wprowadzenie nowych przepisów, które nie pozwalają zatrudniać tym firmom pracowników w formacie "zewnętrznych kontrahentów". Taka forma zatrudnienia przekładała się na niższe wynagrodzenia oraz brak dostępu do przywilejów właściwych uregulowanemu stosunkowi pracy - przypomina gazeta. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Polski start-up z nagrodą UNLEASH Startup

Firmy oferujące usługi na żądanie zebrały rekordowej wysokości fundusze w wyniku wsparcia inwestorów w latach 2015 i 2017 - oceniają analitycy Goldman Sachs. W 2016 roku nastąpiło zmniejszenie inwestycji wynikające ze strachu części inwestorów o wydajność proponowanych przez firmy modeli biznesowych. Goldman Sachs zauważa, że duże zainteresowanie inwestorów przełożyło się natomiast na bardzo silny wzrost konkurencji w sektorze tego rodzaju przedsiębiorstw, szczególnie w okresach, kiedy wiele z nich oferowało zniżki i promocje mające napędzić sprzedaż usług i zwiększyć liczbę użytkowników ich platform, a tym samym - przyczynić się do wzrostu i utrwalenia pozycji na rynku.

Obecnie większość nowych inwestycji w firmy tego rodzaju odbywa się poza granicami Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy zwracają się ku Azji, gdzie działają m.in. takie firmy jak Grab czy Gojek.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jaka będzie przyszłość start-upów "gospodarki mikrozleceń"?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA