×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jaka będzie przyszłość start-upów "gospodarki mikrozleceń"?

  • Autor: PAP/RAF
  • 5 gru 2019 11:20

Inwestorzy odwracają się od start-upów należących do świata "gospodarki mikrozleceń" (ang. gig economy). W ocenie dziennika "Financial Times" ma to związek z dużą krytyką, z jaką spotyka się ich model biznesowy i podejście do praw pracowników.

Jaka będzie przyszłość start-upów "gospodarki mikrozleceń"?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Inwestorzy stają się sceptyczni wobec firm oferujących szybką realizację usług z każdej branży, od dostarczania zakupów po wyprowadzanie psów na zlecenie - podaje "FT". Modele biznesowe start-upów są krytykowane nie tylko przez polityków, ale i samych pracowników. W ciągu ostatniego roku miesiącach kwota inwestycji w firmy oferujące "usługi na żądanie" spadła o 22 proc. do poziomu 16,3 mld USD - pisze londyński dziennik powołując się na dane analityczne Goldman Sachs.

Uber i Lyft to przykłady firm, które należą do sektora "gospodarki mikrozleceń".  Od dłuższego czasu są w ogniu krytyki - pisze "FT". We wrześniu prawodawcy w amerykańskim stanie Kalifornia zgodzili się na wprowadzenie nowych przepisów, które nie pozwalają zatrudniać tym firmom pracowników w formacie "zewnętrznych kontrahentów". Taka forma zatrudnienia przekładała się na niższe wynagrodzenia oraz brak dostępu do przywilejów właściwych uregulowanemu stosunkowi pracy - przypomina gazeta. 

Czytaj też: Polski start-up z nagrodą UNLEASH Startup

Firmy oferujące usługi na żądanie zebrały rekordowej wysokości fundusze w wyniku wsparcia inwestorów w latach 2015 i 2017 - oceniają analitycy Goldman Sachs. W 2016 roku nastąpiło zmniejszenie inwestycji wynikające ze strachu części inwestorów o wydajność proponowanych przez firmy modeli biznesowych. Goldman Sachs zauważa, że duże zainteresowanie inwestorów przełożyło się natomiast na bardzo silny wzrost konkurencji w sektorze tego rodzaju przedsiębiorstw, szczególnie w okresach, kiedy wiele z nich oferowało zniżki i promocje mające napędzić sprzedaż usług i zwiększyć liczbę użytkowników ich platform, a tym samym - przyczynić się do wzrostu i utrwalenia pozycji na rynku.

Obecnie większość nowych inwestycji w firmy tego rodzaju odbywa się poza granicami Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy zwracają się ku Azji, gdzie działają m.in. takie firmy jak Grab czy Gojek.

Według szefa działu inwestycji w funduszu Tusk Venture Partners Jordana Nofa, obserwowane obecnie globalnie trudności firm z sektora "gospodarki mikrozleceń" mogą przełożyć się na kłopoty inwestorów, którzy włożyli w nie swoje środki. "Każdy dziś patrzy na tę branżę pod innym kątem, czego niestety nie zdołano zrobić wcześniej - a trzeba było" - ocenia Nof.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jaka będzie przyszłość start-upów "gospodarki mikrozleceń"?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA