Izrael krajem start-upowców? "Do innowacji dochodzi co 8 godzin"

Jak skutecznie promować ekosystem start-upów? Jakie czynniki są kluczowe, by odnieść sukces? Mówi o tym Guy Hilton, CMO Start-Up Nation Central w Izraelu. Artykuł powstał po jego wystąpieniu pt. „Jak skutecznie promować ekosystem startowy, najlepsze praktyki z Izraela, które mogą być wykorzystane w Polsce”, które odbyło się w ramach European Start-Up Daysw Katowicach
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Izrael krajem start-upowców? "Do innowacji dochodzi co 8 godzin"

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

17 maj 2017 15:13


Izrael od lat generuje sporą liczbę innowacji i start-upów. Kraj wydaje na badania i rozwój 4,2 proc. PKB. Dla porównania średnia OECD to 2,2 proc. PKB, a w Polsce – 0,9 proc.

Jak wskazuje Guy Hilton, CMO Start-Up Nation Central w Izraelu, zagęszczenie start-upów jest tam spore - jeden przypada na 2 tys. osób, a niektórzy szacują, że jeden na 500 osób. Do innowacji dochodzi więc co 8 godzin. Warto dodać, że 10 proc. pracowników Izraela działa w sektorze hi-tech, skąd pochodzi 15 proc. PKB.

- Jesteśmy w światowej czołówce, jeśli chodzi o innowacje – zajmujemy drugie miejsce w rankingu. Z kolei w rankingu venture capital zajmujemy pierwszą pozycję – mówi Hilton.

Tworzyć coś od nowa

Innowacje można stworzyć na dwa sposoby. Można ulepszyć istniejący produkt czy usługę, np. ograniczając zły wpływ na środowisko albo stworzyć coś nowego. Większość innowacji w Izraelu powstaje drugim sposobem. By jednak mogły one powstawać, trzeba mieć dobry ekosystem – infrastrukturę, kapitał ludzki, dostęp do badań, współpracę z uczelniami, dobre środowisko prawne, a także odpowiednie podejście do podjęcia ryzyka i gotowość na to, że może się nie udać.

- Ekosystem jest rozwinięty i bardzo zróżnicowany – do dyspozycji przedsiębiorców jest ponad 100 funduszy venture capital. Są również akceleratory, uniwersytety, a także ośrodki badawczo-rozwojowe – wyjaśnia Hilton. - Nasz ekosystem skupia się na łączeniu różnych branż. Nawet jeśli firmy na co dzień konkurują ze sobą, to mogą liczyć na pomoc - dodaje.

Guy Hilton, CMO Start-Up Nation Central w Izraelu (Fot. PTWP) Guy Hilton, CMO Start-Up Nation Central w Izraelu (Fot. PTWP)

Wsparcie rządu konieczne?

Izrael to mały, kraj, a start-upy muszą mieć miejsce do testowania i sprzedawania produktu. Dlatego też firmy wychodzą na zewnętrzne rynki. Jak bardzo rząd powinien wspierać tego typu działania? Zdaniem Guy'a Hiltona wszystko zależy od obszaru.

- Rząd ma swoją rolę do odegrania. W niektórych obszarach powinien być częściowo zaangażowany, w niektórych bardzo, a jeszcze w innych - w ogóle – komentuje Hilton.

Jeśli chodzi o infrastrukturę, to zdaniem izraelskiego eksperta, w tym obszarze wymagane jest zaangażowanie na wysokim poziomie. - Rząd powinien angażować się w rozwój kapitału ludzkiego. Tutaj ważna jest nie tylko liczba specjalistów, ale i jakość kształcenia. Należy edukować dzieci już w przedszkolach – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.