×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Internet rzeczy domeną polskich startupów. Są na to dowody

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 20 gru 2017 12:08

Internet rzeczy, to obszar, w którym coraz śmielej działają start-upy. Jak wynika z „Raportu Polskie Startupy 2017” przygotowanego przez Fundację Startup Poland, nowe technologie w tej branży tworzy już 14 proc. wszystkich startupów.

Internet rzeczy domeną polskich startupów. Są na to dowody
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Najwięcej startupów działa w obszarach, takich jak big data, analityka, internet rzeczy, narzędzia deweloperskie i nauki przyrodnicze. 

• Jednak mocno do przodu pnie się internet rzeczy. 

• - Polskie startupy z obszaru IoT nie tylko mają szansę podbić świat, ale już to robią - przekonana jest Agata Kowalczyk z Fundacji Startup Poland.

Z przygotowanego przez Fundację zestawienia wynika, że aż 55 proc. spośród ponad 600 biorących udział w badaniu swój stratupowy biznes wiąże z jedną z następujących branż: big data, analityka oraz internet rzeczy. Połowa eksportuje swoje produkty i usługi.

Badanie wskazuje też na trend ze strony firm - chcą zrewolucjonizować branżę IoT. Bowiem raport wskazuje, że ponad trzy czwarte wszystkich młodych firm technologicznych działa na rynku B2B i sprzedaje technologie i usługi innym przedsiębiorstwom. Natomiast 14 proc. tworzy technologie w obszarze Internet of Things. Oznacza to, że aż 87, spośród wszystkich 621 respondentów, którzy wzięli udział w raporcie, specjalizuje się w IoT. 

Czytaj więcej: Dolina startupowa powstaje we Wrocławiu

- Polskie startupy z obszaru IoT nie tylko mają szansę podbić świat, ale już to robią. Już teraz połowa z nich eksportuje swoje produkty za granicę. Ciekawym przykładem globalnych sukcesów w tym obszarze mogą być firmy Kontakt.io i Estimote, które sprzedają swoje inteligentne sensory – tzw. beacony – na całym świecie. Te dwa startupy rozsławiły swój rodzinny Kraków na tyle, że w branży mówi się już o małopolskiej Beacon Valley – komentuje Agata Kowalczyk z Fundacji Startup Poland.

Nie ukrywa, że powoli można już mówić o tym, że IoT staje się jedną z głównych specjalizacji polskich startupów. Według IDC, wartość inwestycji w Internet of Things wyniosła w Polsce w 2014 roku 2 mld dolarów, a w 2018 wyniesie już ponad 3,7 mld, więc prawie się podwoi. Natomiast do 2020 roku wydatki na IoT będą oscylowały w Polsce już na poziomie 5,4 mld dolarów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Internet rzeczy domeną polskich startupów. Są na to dowody

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA