Internet rzeczy, to obszar, w którym coraz śmielej działają start-upy. Jak wynika z „Raportu Polskie Startupy 2017” przygotowanego przez Fundację Startup Poland, nowe technologie w tej branży tworzy już 14 proc. wszystkich startupów.

• Najwięcej startupów działa w obszarach, takich jak big data, analityka, internet rzeczy, narzędzia deweloperskie i nauki przyrodnicze.
• Jednak mocno do przodu pnie się internet rzeczy.
• - Polskie startupy z obszaru IoT nie tylko mają szansę podbić świat, ale już to robią - przekonana jest Agata Kowalczyk z Fundacji Startup Poland.
Z przygotowanego przez Fundację zestawienia wynika, że aż 55 proc. spośród ponad 600 biorących udział w badaniu swój stratupowy biznes wiąże z jedną z następujących branż: big data, analityka oraz internet rzeczy. Połowa eksportuje swoje produkty i usługi.
Badanie wskazuje też na trend ze strony firm - chcą zrewolucjonizować branżę IoT. Bowiem raport wskazuje, że ponad trzy czwarte wszystkich młodych firm technologicznych działa na rynku B2B i sprzedaje technologie i usługi innym przedsiębiorstwom. Natomiast 14 proc. tworzy technologie w obszarze Internet of Things. Oznacza to, że aż 87, spośród wszystkich 621 respondentów, którzy wzięli udział w raporcie, specjalizuje się w IoT.
Czytaj więcej: Dolina startupowa powstaje we Wrocławiu
- Polskie startupy z obszaru IoT nie tylko mają szansę podbić świat, ale już to robią. Już teraz połowa z nich eksportuje swoje produkty za granicę. Ciekawym przykładem globalnych sukcesów w tym obszarze mogą być firmy Kontakt.io i Estimote, które sprzedają swoje inteligentne sensory – tzw. beacony – na całym świecie. Te dwa startupy rozsławiły swój rodzinny Kraków na tyle, że w branży mówi się już o małopolskiej Beacon Valley – komentuje Agata Kowalczyk z Fundacji Startup Poland.
Nie ukrywa, że powoli można już mówić o tym, że IoT staje się jedną z głównych specjalizacji polskich startupów. Według IDC, wartość inwestycji w Internet of Things wyniosła w Polsce w 2014 roku 2 mld dolarów, a w 2018 wyniesie już ponad 3,7 mld, więc prawie się podwoi. Natomiast do 2020 roku wydatki na IoT będą oscylowały w Polsce już na poziomie 5,4 mld dolarów.


KOMENTARZE (0)