Podczas European Start-Up Days zaprezentowali się finaliści Start-up Challenge. Oto oni.
- Z jednej strony zużywamy więcej światła niż potrzebujemy. Z drugiej znów, istnieją niedoświetlone i niebezpieczne miejsca na drogach. Dzięki naszej technologii możemy ograniczyć zużycie energii do 64 proc. – mówili przedstawiciele firmy. - Zwłaszcza, że według badań na niepotrzebne oświetlenie wydajemy 540 mln zł rocznie – dodawali..
Rozwiązanie zostało wdrożone w Krakowie. – Najpierw dokonaliśmy inwentaryzacji wszystkich punktów świetlnych. Następnie utworzyliśmy plan rozmieszczenia lamp. Kolejny krok to sterowanie dynamiczne - odpowiednie czujniki dostosowują zużycie energii do potrzeb – wyjaśniali.
Wykorzystujemy drony, by świadczyć innowacyjne usługi dla klientów przemysłowych. Dron pozwala dotrzeć do zbiorników czy instalacji, które są trudno dostępne – mówi Bartosz Borowski z Inspections. - Naszym celem jest wdrażanie technologii robotycznych do branży energetycznej, petrochemicznej czy chemicznej tak, by firmy mogły wprowadzać je do swoich procesów biznesowych – dodaje.
- Działamy od 2013 r., jesteśmy więc w końcowym etapie rozwoju. Posiadamy technologie na izolowanie betaglutanu z owsa. To produkt prozdrowotny. Stanowimy grupę przedsiębiorców i naukowców – komentuje Tomasz Zając z Beata Bio Technology.
- Produkujemy ekstrakt. Póki co jest to profilaktyka, ale zmierzamy w kierunku badań medycznych - dodaje Zając.
Laparo specjalizuje się w symulacji medycznej. Projektuje oraz produkuje urządzenia do treningu chirurgii małoinwazyjnej. W ciągu roku stworzono w Laparo trzy urządzenia do treningu laparoskopowego: Aspire, w opinii zgłaszającego, najtańszy na świecie trenażer, Advance - udoskonalona wersja skierowana do oddziałów szpitalnych, Laparo Analytic, jak twierdzi zgłaszający, jedyny na świecie symulator z pełną analizą treningu na fizycznych obiektach.
- Do tej pory młodzi lekarze przyglądali się pracy starszych kolegów. Nasz sprzęt symuluje zabiegi laparaskopowe – mówi Mateusz Juszczak z Laparo.
Dostrzegliśmy, że produkty konkurencji są niedostępne albo bardzo drogie, albo niedoskonałe. Zauważyliśmy potrzebę stworzenia sprzętu nie tylko dla uczelni, ale również studenci mogą kupić tańszy produkt. Urządzenie pozwala też stwierdzić, czy ktoś ma potencjał do bycia chirurgiem – wyjaśnia Juszczak.
Nexbio jest firmą biotechnologiczną specjalizującą się w analizach molekularnych służących wczesnemu wykrywaniu chorób zagrażających uprawom.
- Chcemy zrewolucjonizować podejście do ochrony roślin na świecie – mówi Marcin Stachiera z Nexbio. – Rośliny, podobnie jak ludzie, chorują. Diagnoza jest często bardzo późna – opiera się o diagnozę wizualną. Jest ona arbitralna – nie wiadomo jaka część plonów jest zarażona. Co robi rolnik? Stosuje pestycydy w wielkich ilościach – dodaje.
- My robimy testy molekularne. Naszym celem jest wprowadzenie przenośnego urządzenia- laboratorium DNA - podsumowuje Stachiera.
Client & business. Trade, customer experience, and FinTech
Szopi.pl to platforma rynkowa, która przenosi biznes offline do świata handlu elektronicznego i umożliwia 60-minutową realizację zamówienia za pośrednictwem modelu logistycznego opartego na współpracy ekonomicznej.
Klient wybiera koszyk zakupowy, z kolei szofer dostarcza towar w ciągu godziny. Jeśli jakiegoś artykułu nie ma – pracownik dzwoni i konsultuje inny wybór z klientem – mówi Zbigniew Płuciennik z Szopi.pl. - Po 12 miesiącach działalności, dostarczamy w całej Warszawie i Krakowie. Na chwilę obecną mamy 2 tys. dostaw miesięcznie – dodaje.
- Ważne jest to, że jesteśmy szybcy i elastyczni. Wczoraj odpaliliśmy opcję z lekami bez recepty w ciągu godziny, albo w ciągu 90 minut z receptą – mówi Płuciennik.
Tosend to system przesyłania faktur VAT (FV) w modelu B2B. Chodzi o wyeliminowanie z obiegu wydruków dokumentów i przesyłanie ich mailem. Tosend to także miejsce, w którym każda firma może zgromadzić wszystkie swoje FV.
- E-mail to dobry sposób komunikacji, ale nie jest to system przystosowany do wysyłki faktur. Hakerzy już rozsyłają fałszywe faktury, które są wirusami - mówi Patrycjusz Marcinkowski z Tosend.
- Integrujemy się z dowolnym systemem finansowym, a cały proces trwa 2 sekundy. Chcemy zaiszczędzić ludziom czas, by mogli robic coś innego niż porządki w papierach – dodaje Marcinkowski.
FinFlow wspiera realizację procesów biznesowych dla firm z branży finansowej. Jego cele to digitalizacja procesów w organizacjach finansowych (np. obsługa wniosków kredytowych, ubezpieczeniowych, procesów decyzyjnych angażujących wielu aktorów) i agregacja w jednym miejscu obiegu informacji, dokumentów i decyzji.
- Nasz system jest na etapie skończonego prototypu. W tym momencie chcemy skonfrontować je z biznesem – wyjaśnia Marcin Nowak, FinFlow.
Industry 4.0. Robotyka, automatyzacja, IT, nowe materiały
Rebug.io nagrywa zachowanie użytkowników strony lub aplikacji i wykrywa błędy programistyczne oraz funkcjonalne. Jest dedykowany firmom prowadzącym działalność online.
- Gdy w oprogramowaniu pojawiają się błędy, tracimy klientów oraz czas i pieniądze. Stworzyliśmy aplikacje, która działa w chmurze - wykrywa i nagrywa błędy użytkowników. Dzięki niej dział IT otrzymuje raporty - można je zobaczyć tak jakbyśmy oglądali kanał Youtube. To ułatwia pracę informatyków – mówi Paweł Wojtyczka z Rebug.io.
- Programista może się połączyć z komputerem użytkownikiem, który nie musi nic instalować – dodaje Paweł Wojtyczka.
Spółka Sky Tronic, jako jedna z pierwszych na świecie, pracuje nad technologią produkcji bezzałogowych statków powietrznych sterowanych za pomocą systemu wykorzystującego elementy sztucznej inteligencji – logikę rozmytą (FLC). Chodzi o stworzenia algorytmu sterowania i stabilizacji lotu, który sam monitoruje, ocenia oraz steruje obiektem rozwiązując problemy tak, jak czyni to ludzki mózg. Dzięki tej technologii sterowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi będzie precyzyjniejsze i bezpieczniejsze w trudnych warunkach pogodowych i terenowych.
- Chcemy sprzedawać nasze rozwiązanie wśród producentów dronów. Chcemy również oferować systemy antykolizyjne – mówi Justyna Gudaszewska ze Sky Tronic.
Platformy VEGA 3D służą do tworzenia strategicznych systemów operacyjnych w kluczowych branżach gospodarki. Sprawdziły się przy inwentaryzowaniu, projektowaniu i zarządzaniu funkcjonowaniem oraz bezpieczeństwem dużych terenów oraz obiektów przemysłowych. Mogą także znaleźć zastosowanie m.in. w obronności, w medycynie i edukacji.
Business & ICT. Zarządzanie, analityka i procesy decyzyjne, HR
Challengerocket.com jest innowacyjnym produktem do rekrutacji specjalistów IT, który - poprzez sourcing (zdobywanie nowych kandydatów) i screening (ocenę wiedzy) z wykorzystaniem formuły hackathonów – stanowi nowatorską formę pozyskiwania kandydatów do pracy ze sprawdzonymi kompetencjami (a nie deklarowanymi w CV).
- Tradycyjna rekrutacja programistów nie działa. Chcemy stworzyć interaktywny proces rekrutacyjny za pomocą sztucznej inteligencji - mówi Tomasz Florczak z Challengerocket.com. - Chcemy oceniać kandydatów w sposób obiektywny, dając im możliwość ciekawych case study - dodaje.
Legal up to platforma stanowiąca narzędzie, które w warunkach coraz bardziej wąskich specjalizacji umożliwia przedsiębiorcom i konsumentom szybkie dotarcie do prawników posiadających wymaganą, nawet bardzo specyficzną ekspertyzę.
- Klienci szukają dobrej ceny i specjalistów w konkretnej dziedzinie - zaznaczają pomysłodawcy platformy. - W tej chwili w bazie mamy już ponad 300 prawników. Nasza platforma wysyła zapytanie do specjalistów z największym doświadczeniem w danej dziedzinie, której poszukują potencjalni klienci - zdradzają.
Placeme pozwala przedsiębiorcom i managerom wybrać najlepszą lokalizację dla swojego biznesu dzięki prognozowaniu i wizualizacji potencjału sprzedażowego na poziomie pojedynczego adresu za pomocą kilku kliknięć. Pozwala też na wykorzystanie uczenia maszynowego do odkrywania relacji pomiędzy charakterystyką mikroregionu a sprzedażą poszczególnych produktów oraz benchmarkowania sieci sprzedaży do konkurencji.
- Chcemy, by ludzie mogli korzystać z geoanalityki, nawet jeśli nie znają programowania - zdradza pomysłodawca.
Lifestyle, przemysł czasu wolnego, inne
DDOB.com (Daily Dose of Beauty) to platforma społecznościowa dla influencerów. Nie ma drugiego takiego miejsce w sieci – deklarują autorzy projektu. Zrzesza głównie przedstawicieli Pokolenia Z i Millenialsów (12 tys. kont użytkowników). 150 tys. zdjęć na Instagramie otagowano hasztagami #ddob, #ddobinsta i #ddobgirl. To społeczność kilku tysięcy młodych liderów opinii (Key Opinion Leader): blogerów, youtuberów i instagramowiczów.
- Udało nam się stworzyć społeczność, która jest z nami nie tylko na platformie, ale również w social mediach - zdradzają pomysłodawcy. - Chcemy rozszerzać funkcjonalność portalu, żeby jeszcze bardziej poszerzyć grupę użytkowników naszego portalu. Planujemy być mentorem dla influencerów - dodają.
Hector24 to inteligentna kamera, która ratuje życie i zdrowie koni. Wyposażona w zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, rozpoznaje samodzielnie (bez udziału człowieka) niepokojące symptomy i wysyła alarmy do właściciela konia, aby ten mógł jak najszybciej zareagować.
- To odpowiedź na potrzebę środowiska końskiego. Mamy wsparcie całego świata jeździeckiego. Jesteśmy zaawansowani na 85 proc.. Potrzebujemy tylko 35 tys. euro - opowiada Bazyli Głowacki. - Możemy sprzedawać Hektora zarówno klientom indywidualnym jak i stajniom. To 12 mln potencjalnych użytkowników - dodaje.
Wooddy przenosi rynek wirtualny na nowy poziom dzięki nowemu zestawowi słuchawek VR i zmieniającym się zapachom, których cechy można dostosować do preferencji klienta.
- Stworzyliśmy stylowy zestaw słuchawkowy z projektem, który pozwala klientom wyrazić siebie. Nasz zestaw słuchawkowy jest zbudowany z solidnych materiałów i jest prawie dwukrotnie lżejszy od produktów konkurencyjnych. Teraz pozwalamy przenieść się na nowy poziom immersji dzięki możliwości odczuwania zapachów podczas rozmaitych doświadczeń VR. Dostarczenie spersonalizowanych doświadczeń w zależności od potrzeb klienta jest podstawą naszego projektu - mówi właściciel tego start-upu.
Gala rozdania nagród dziś (11 maja) o godz. 20 podczas European Start-Up Days.
KOMENTARZE (0)