×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czy warto inwestować w start-upy?

  • Anna Trojanowska
    KDS
  • 27 wrz 2017 14:03

Sztuczne pompowanie pieniędzy rozpieszcza. Do mojej firmy przychodzą ludzie, którzy mają świetne pomysły i na wstępie domagają się pieniędzy na ich realizację. To tak nie działa – komentuje sprawę projektów wspierających start-upy Dawid Cycoń, prezes ML System.

Czy warto inwestować w start-upy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Statystyki wskazują, że tylko jeden na dziesięć start-upów przetrwa pierwsze lata funkcjonowania. Reszta upada. Pytanie czy w związku z tym warto inwestować ogromne pieniądze w programy, które rozwijają tak ryzykowne przedsięwzięcia. Dziś to ok. 3 mld zł.

Zdaniem Adama Gardockiego reprezentującego białostocki region AIP oraz inkubator AIP z Lublina, tak szeroka perspektywa finansowa dla start-upów powoduje, że spojrzenie na przedsiębiorczość u młodych jest wypaczone.

- Ludzie, którzy chcą dziś wejść na rynek ze swoimi pomysłami domagają się pieniędzy na ten cel. Jednak, jeśli okaże się, że muszą wyłożyć własne pieniądze, są już mniej chętni do działania. Wtedy możemy mówić o szansie na innowacyjność. To pokazuje, że trzeba pracować nad rozsądnym wydawaniem i dysponowaniem środków na rozwój start-upów.

Panelu "Innowacje w strategiach województw Polski Wschodniej. Czy dogonimy świat?" (fot.PTWP)
Panelu "Innowacje w strategiach województw Polski Wschodniej. Czy dogonimy świat?" (fot.PTWP)

Problem zauważa też Dawid Cycoń, który przyznaje, że do jego firmy trafia wiele młodych ludzi, którzy są „napompowani” tym, że wszędzie dostaną pieniądze na rozwój strat-upów. – Nieraz mają świetne pomysły, ale nie mają zielonego pojęcia jak je przekształcić w gotowy produkty czy gotową linię produkcyjną – zaznacza Cycoń.

Pytany, czy gdyby miał podjąć decyzję o wydawaniu tak dużych pieniędzy na tak niepewne przedsięwzięcia zdecydowałby się na to, mówi - Można powiedzieć, że każdy mój nowy projekt to swojego rodzaju start-up. Miliony wydajemy na badania, potem na budowę produktu, następnie na próbę sprzedaży. Tylko, że my nasze działania mocno segregujemy, i niejako zaczynamy od drugiej strony. Najpierw sprawdzamy m.in. czy produkt będzie się sprzedawał.

Zdaniem Gardockiego zapewnienie wsparcia finansowego dla start-upowców to zbyt mało. Trzeba też pomyśleć nad wsparciem merytorycznym, które pomoże im racjonalnie wydać otrzymaną dotację.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Innowacje w strategiach województw Polski Wschodniej. Czy dogonimy świat?", który odbył się podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

 

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy warto inwestować w start-upy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA