Dron zbudowany przez japoński startup Nileworks Inc oferuje zaawansowaną technologicznie pomoc starzejącym się rolnikom. Od kilku miesięcy w północno-wschodniej części kraju testują wraz z programistami nowe urządzenie - poinformowała agencja Reutera.
- Autor:PAP/JS
- •23 sie 2018 16:13

Testowane drony Nile-T18, unosząc się nad polami ryżowymi mogą znacznie szybciej realizować zadania takie jak aplikowanie pestycydów i nawożenie upraw. Maszynom zajmuje to zaledwie 15 minut, natomiast hodowcom ryżu, którzy dodatkowo muszą dźwigać ciężkie zbiorniki - ponad godzinę - tłumaczy Reuters.
Dron zbudowany przez japoński start-up Nileworks Inc jest testowany we współpracy ze spółdzielnią rolniczą JA Miyagi Tome w regionie Toma - dostarczającym ryż do Tokio od XVII wieku - i firmą handlową Sumitomo Corp. Twórcy maszyny podkreślają, że ma ona przynieść ulgę społecznościom zmagającym się ze spadającym wskaźnikiem urodzeń i niedoborem młodych ludzi, którzy wyjeżdżają do miast.
"Mierzymy się z niedoborem kolejnej generacji rolników. Naszą misją jest tworzenie pomysłów, które dzięki wprowadzaniu nowoczesnych technologii (...) poprawią produktywność i dochody plantatorów ryżu" - dodaje szef JA Miyagi Tome 69-letni hodowca ryżu Isamu Sakakibara.
Sakakibara zaznacza, że w regionie Tome rolnicy mają średnio 67-68 lat i będą mogli pracować w swoim zawodzie przez 4 do 5 kolejnych lat.
Drony Nile-T18 są mniejsze i tańsze (36,1 tys. dolarów) od kontrolowanych przez radionadajnik małych śmigłowców ze sprzętem do spryskiwania (135,8 tys. dolarów).
Stworzony przez japoński start-up dron może szybko przeanalizować stan łodyg ryżu i określić ile pestycydów lub nawozu rośliny potrzebują. Tym samym ułatwia ocenę zapotrzebowania na środki hodowlane i szacowanie wielkości plonów.
"Naszym nadrzędnym celem jest obniżenie kosztów produkcji ryżu o jedną czwartą" - powiedział prezes Nileworks Hiroshi Yanagishita.
Start-up jest w trakcje negocjacji z władzami, które mają pozwolić operatorom maszyn używać ich bez konieczności posiadania licencji. Urządzenie może być kontrolowane za pomocą np. tabletów i w łatwy sposób sterowane poprzez oprogramowanie do mapowania.
Japońska firma planuje uruchomić sprzedaż dronów w maju 2019 r. z założeniem 100 egzemplarzy sprzedanych w pierwszym roku i 4 tysiącami w ciągu pięciu lat.
Inni producenci dronów tacy jak SkymatiX Inc i producent elektroniki Hitachi Ltd również mają w ofercie drony z usługą dla gospodarstw rolnych.


KOMENTARZE (3)