×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Agencje rządowe rynkiem dla start-upów

  • Autor: PAP/AT
  • 22 sty 2020 17:37

Agencje rządowe mogą być potencjalnym rynkiem dla start-upów - powiedział Roman Pałac, prezes PZU Życie, podczas debaty na temat budowaniu "Jednorożców" w Europie Środkowej i Wschodniej.

Agencje rządowe rynkiem dla start-upów
Bycie przedsiębiorcą jest wystarczająco trudne, więc ważne jest, aby administracja rządowa nie przeszkadzała w biznesie (fot. shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Sprawa jest złożona i trzeba na nią patrzeć z różnych punktów widzenia, nie można stosować jednej miary do firm działających na różnych rynkach i w różnych stadiach rozwoju - powiedział prezes PZU Życie Roman Pałac.
  • Zwrócił uwagę na rolę rządu w dostarczaniu talentów do budowy "Jednorożców". - Jak popatrzymy na Dolinę Krzemową, wiele przedsiębiorstw tam działających zaczynało jako dostawcy usług dla wojska - zaznaczył.
  • Maciej Marszałek, partner zarządzający z firmy The Heart mówił, że bycie przedsiębiorcą jest wystarczająco trudne, więc ważne jest, aby administracja rządowa nie przeszkadzała w biznesie.

Podczas dyskusji próbowano odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy rząd może stworzyć ekosystem, który wspiera "Jednorożce" we wzroście.

Peter Irikovsky, szef estońskiej firmy Exponea powiedział, że trzeba być bardzo ostrożnym, bowiem każda ingerencja rządu ma swoje określone konsekwencje. "Uważam, że im mniej interwencji rządu, tym lepiej" - powiedział.

Jak dodał, problemem są różne europejskie regulacje np. 18 różnych systemów liczenia VAT w UE. Dlatego firma musiała zarejestrować osiem różnych podmiotów, co rodzi duże problemy dla księgowości.

"Starajmy się unifikować otoczenie prawne" - postulował Irikovski.

Jak zauważył prezes PZU Życie Roman Pałac, sprawa jest złożona i trzeba na nią patrzeć z różnych punktów widzenia, nie można stosować jednej miary do firm działających na różnych rynkach i w różnych stadiach rozwoju. Zwrócił uwagę, że agencje rządowe mogą być potencjalnym rynkiem dla start-upów.

Czytaj też: Urlop dla start-upów budzi obawy pracodawców i prawników

"Jak popatrzymy na Dolinę Krzemową, wiele przedsiębiorstw tam działających zaczynało jako dostawcy usług dla wojska" - powiedział. Dodał, że dla wielu z nich departament obrony ze swoim budżetem był kluczowym klientem.

Zwrócił uwagę na rolę rządu w dostarczaniu talentów do budowy "Jednorożców". Także w tym przypadku sektor wojskowy może być obszarem, z którego pochodzi wielu inżynierów zakładających start-upy. Tak się dzieje często na przykład w Izraelu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Agencje rządowe rynkiem dla start-upów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA