PARTNERZY PORTALU

Zwolnienia lekarskie, L4: Stres częstą przyczyną absencji w pracy

  • Justyna Koc
    jk
  • 6 lut 2017 13:05

• W Europie stres zajmuje drugie miejsce, po zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, wśród najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową.
• Szacuje się, że aż ok. 45 proc. nieobecności pracowników może być spowodowanych stresem związanym z pracą (wg brytyjskiej organizacji rządowej Health and Safety Executive).
• Według wielu ekspertów, w tym firmy doradztwa personalnego People, odpowiada on nawet za ok. 60 proc. nieobecności.

Zwolnienia lekarskie, L4: Stres częstą przyczyną absencji w pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Z badania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wynika, że ok. 30 proc. pracowników w Europie wskazywało, że odczuwali skutki stresu. Z kolei badania przeprowadzone kilka lat temu wśród austriackich tzw. białych kołnierzyków pokazały, że 42 proc. z nich przechodziło na wcześniejszą emeryturę z powodu chorób związanych ze stresem w pracy. Absencja w pracy to ogromne koszty dla firm, jak i systemu ubezpieczeń.

Czynniki najczęściej wywołujące stres

- Z badania Health and Safety Executive - brytyjskiej organizacji rządowej nadzorującej bezpieczeństwo w pracy wynika, że wśród najczęściej występujących stresogennych czynników pracownicy wymieniają: nadmierne obciążenie pracą i krótkie terminy realizacji projektów, zbyt dużą odpowiedzialność i brak wsparcia menedżerów - mówi Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People.

- Źródłem stresu w pracy mogą być również inne bodźce np. hałas, niewłaściwe oświetlenie, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, zapach. Problem stresu, choć bardzo powszechny, bywa bagatelizowany, co oznacza że osoby nim dotknięte często nie otrzymują żadnej pomocy - dodaje Pleśniar.

Długotrwały stres odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym, a lekceważenie go może prowadzić do poważnych chorób, takich jak depresja, nerwica, choroby psychosomatyczne. Najważniejszym krokiem do redukcji poziomu stresu jest poznanie jego przyczyny.

Czasami ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak stres wpływa na produktywność. Stres doświadczany przez pracowników odbija się na funkcjonowaniu całej organizacji. Jego przejawami są m.in.: zwiększona absencja, większa rotacja pracowników czy brak motywacji i tym samym częściej popełniane błędy.

- Osoba, u której udało się ograniczyć poziom stresu wykazuje większe zaangażowanie, ma lepsze stosunki z resztą zespołu i chętniej działa w grupie oraz rzadziej idzie na L4. Pracodawcy nie powinni więc lekceważyć problemów swoich pracowników – mówi Lucyna Pleśniar.

Zapobieganie negatywnym skutkom stresu

Jednym z kroków, jakie może podjąć pracodawca w celu ograniczenia poziomu stresu w swojej firmie, jest przeprowadzenie badania mającego na celu wykrycie przyczyn stresu i napięć. Po takiej ankiecie pracodawca będzie miał większą wiedzę na temat problemów swoich pracowników i sposobów mających na celu polepszenie sytuacji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwolnienia lekarskie, L4: Stres częstą przyczyną absencji w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA