Zwiększą się szanse młodych lekarzy na samodzielną praktykę

Rząd zamierza zlikwidować instytucję lekarza rodzinnego i zastąpić go pediatrą i internistą - uważa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. PPOZ skierowało w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zwiększą się szanse młodych lekarzy na samodzielną praktykę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 lis 2013 11:53


PPOZ odnosi się do rządowego projektu noweli, która ma umożliwić młodym lekarzom pediatrom i internistom otwieranie samodzielnych praktyk podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Został on po zeszłotygodniowej debacie w Sejmie skierowany do dalszych prac w komisji zdrowia.

Obecnie poradnię POZ mogą prowadzić lekarze rodzinni bądź interniści i pediatrzy, którzy od lat pracują w POZ. Młodzi lekarze pediatrzy po ukończeniu specjalizacji mogą liczyć na zatrudnienie w szpitalu lub być pracownikami placówki POZ, ponieważ warunkiem utworzenia praktyki POZ jest specjalizacja z medycyny rodzinnej.

Pracodawcy Ochrony Zdrowia przypominają, że przed siedmiu laty lekarze podpisali z premierem porozumienie na mocy, którego zobowiązał się on, po wygranych wyborach, do wprowadzenia takich zmian w systemie ochrony zdrowia, które umocnią podstawową opiekę zdrowotną z lekarzem rodzinnym i "uczynią z niej wiodący element polskiej ochrony zdrowia".

"Pacjent i jego bezpieczeństwo zdrowotne miało być istotą tego systemu. Teraz pana rząd zamierza ostatecznie instytucję lekarza rodzinnego zlikwidować i zastąpić go lekarzem pediatrą i lekarzem internistą. Polscy pacjenci - według wizji pana rządu - mają się leczyć wyłącznie u lekarzy o wąskich specjalnościach, stojąc do nich po poradę w coraz dłuższych kolejkach. Takie rozwiązanie będzie podstawą systemu ochrony zdrowia, a nie lekarz rodzinny" - podkreśla PPOZ w liście do premiera.

Według tej organizacji lekarze rodzinni zostaną sprowadzeni do "roli pomocnika szerokiego grona wąskich specjalistów, głównie po to, żeby wykonywać niechciane przez tych pierwszych czynności administracyjne: powtarzanie recept, wypisywanie zwolnień lekarskich, skierowań do poradni specjalistycznych i szpitali, do wystawiania szerokiej listy zaświadczeń".

"Jednego jesteśmy pewni, pana rząd zamierza zanegować dokonane po roku 1989 przemiany ustrojowe i cofnąć polski system ochrony zdrowia do mrocznych czasów PRL" - czytamy w liście PPOZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.