Nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych zajmie się podkomisja – zdecydowano na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.
- Autor:PAP/JS
- •11 wrz 2018 21:26

- Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman oceniła zaś, że ustawa o najniższym wynagrodzeniu "mogła być szansą na uporządkowanie bałaganu, tak by wszystkie grupy zawodowe zapisać w jedną ustawę, o co służba zdrowia dopominała się od wielu".
- Inicjatywa idąca w dobrym kierunku została jednak - jej zdaniem - "na wstępie obarczona grzechem pierworodnym", m.in. dlatego, że nie wskazano źródła finansowania.
- Przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urszula Michalska, akcentując potrzebę zmian w projekcie, podnosiła m.in., że proponowany wskaźnik 0,53 dla innych niż medyczni pracowników działalności podstawowej w praktyce oznacza teraz kwotę 2067 zł, czyli mniej niż pensja minimalna.
Podczas jej obrad odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu noweli. Wniosek o powołanie podkomisji złożył wiceprzewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS). "Słuchałem z uwagą dyskusji. Warto by do sprawy wrócić na posiedzeniu podkomisji" - stwierdził. Ponowną analizę przepisów i zmiany postulowali m.in. przedstawiciele związków zawodowych, ratowników, lekarzy i pracodawców w ochronie zdrowia.
Projektem zajmie się dziewięcioosobowa podkomisja. PiS ma w niej pięciu przedstawicieli, PO dwóch i po jednym Kukiz'15 oraz Nowoczesna.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, przedstawiając projekt, przypominała, że ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych weszła w życie w ubiegłym roku. "Była to pierwsza taka regulacja sektorowa, która gwarantowała minimalne wynagrodzenia poszczególnym pracownikom wykonującym zawód medyczny i biorącym bezpośredni udział w udzielaniu świadczeń medycznych. Była to istotna, strategiczna rzecz, że minimalne wynagrodzenia są zagwarantowane ustawowo" - wskazała.
Czytaj też: Sejmowa komisja pozytywnie o wystawianiu zaświadczeń przez asystentów
"Po roku funkcjonowania i przeprowadzeniu wielu analiz, wysłuchaniu strony społecznej, przekonsultowaniu wszystkich wniosków doszliśmy do wniosku, że należy tę ustawę znowelizować" - dodała. Najistotniejszą zmianą - jak zaznaczyła - jest rozszerzenie zakresu podmiotowego ustawy z czerwca 2017 r. o pracownikach działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne. Inne zmiany dotyczą m.in. korzystniejszego wskaźnika dla pielęgniarek z wyższym wykształceniem magisterskim.

Słowa kluczowe
- Józefa Szczurek-Żelazko
- Ministerstwo Zdrowia
- Maria Ochman
- Solidarność
- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej
- Urszula Michalska
- Milena Dobrzyńska
- Naczelna Izba Lekarska
- Business Centre Club
- Wiktor Masłowski
- wynagrodzenia
KOMENTARZE (1)