PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

ZUS płaci za sanatorium, by zapobiec rentom

  • Autor: PAP/AT
  • 24 paź 2019 11:53

Jak wynika z najnowszych danych organu rentowego, 38 974 rekonwalescentom Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrył koszty rehabilitacji w ramach prewencji rentowej w pierwszym półroczu tego roku. Przekłada się to na koszty ponoszone przez instytucję ubezpieczenia społecznego, która nie wypłaca wtedy świadczeń związanych z długotrwałą niezdolnością do pracy.

ZUS płaci za sanatorium, by zapobiec rentom
Planując prowadzenie rehabilitacji leczniczej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych bada najczęstsze przyczyny niezdolności do pracy (fot.pixabay.com)
REKLAMA

"Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że celem prowadzonej przez ZUS rehabilitacji jest poprawa stanu zdrowia osób, które w wyniku choroby lub urazu są zagrożone utratą zdolności do pracy, ale mają szansę odzyskać ją po rehabilitacji. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, poinformował, że liczba osób korzystających z tej formy pomocy zakładu rośnie od 2013 r. W 2016 r. z było to 85,4 tys. osób, w 2017 r. - 88 802 osoby, a w 2018 r. już 90 570 osób.

"Planując prowadzenie rehabilitacji leczniczej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych z jednej strony bada najczęstsze przyczyny niezdolności do pracy, a z drugiej prowadzi politykę, która ma na celu jak najwcześniejsze skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego osoby ubezpieczonej zagrożonej długotrwałą niezdolnością do pracy" - wyjaśnił gazecie Wojciech Andrusiewicz. Wskazał też, że im wcześniej zostaje podjęta rehabilitacja, tym jest efektywniejsza i rokuje szybszy powrót do pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Coraz więcej osób zagrożonych niezdolnością do pracy korzysta z rehabilitacji ZUS

"Przekłada się to na koszty ponoszone przez instytucję ubezpieczenia społecznego, która nie wypłaca wtedy świadczeń związanych z długotrwałą niezdolnością do pracy. Stąd naszym celem jest zwiększenie udziału osób, które skorzystają z rehabilitacji zapobiegającej pobieraniu świadczeń długookresowych, np. renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia rehabilitacyjnego" - powiedział "GDP" rzecznik.

ZUS podał też liczbę osób, które od stycznia do końca czerwca tego roku skorzystały z rehabilitacji w konkretnych grupach schorzeń. I tak 28 476 przypadków dotyczyło narządów ruchu w trybie stacjonarnym, 4518 - narządów ruchu w trybie ambulatoryjnym, 2176 - układu krążenia, 43 - układu krążenia w trybie ambulatoryjnym, 1145 - narządu głosu, 966 - schorzeń psychosomatycznych, 791 - układu oddechowego, 692 - po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego, 107 - narządu ruchu we wczesnych stanach po wypadkach i 60 - układu krążenia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZUS płaci za sanatorium, by zapobiec rentom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA