ZOZ-y w rękach pracowników. Bilans przekształceń

Przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki pracownicze miało być jedna z form przekształceń, która to miała uzdrowić sytuację placówek ochrony zdrowia. Najwięcej takich przekształceń dokonało się w latach 90-tych. Niestety niewiele spółek pracowniczych z tamtych czasów przetrwało.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZOZ-y w rękach pracowników. Bilans przekształceń

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

11 wrz 2013 12:40


Teraz nie ma już boomu na tego typu przekształcenia. Obawy pracowników przed przejęciem i zarządzaniem takimi placówkami są zbyt duże. O ile jeszcze w przypadku przychodni przekształcenia w spółki pracownicze SPZOZ-ów mają szansę powodzenia, o tyle w przypadku szpitali, także ze względu na strukturę zatrudnienia, są raczej skazane na niepowodzenie.

Typowym przykładem takiej sytuacji jest SP ZOZ Szpital Chorób Płuc w Siewierzu. Pod koniec 2011 roku 74 proc. pracowników tej przynoszącej straty placówki zadecydowało w referendum, że nie przejmą szpitala na własność - mimo że namawiała ich do tego dyrekcja.

Przeciwne przekształceniu w spółkę pracowniczą były m.in. pielęgniarki. Według nich, zadłużona spółka mogłaby upaść bardzo szybko, a wtedy straciłyby pracę. Poza tym - jak argumentowały - władze spółki mogą zażądać od nich przejścia na kontrakty, a to wiązałoby się z pogorszeniem warunków zatrudnienia.

Obecnie placówka w Siewierzu jest już na końcowym etapie przekształceń w spółkę kapitałową ze stuprocentowym udziałem samorządu województwa śląskiego.

- Byłem gorącym zwolennikiem przekształcenia placówki w pracowniczą formę spółki. Niestety, nie udało się przekonać do tego załogi. W referendum na pytanie : „Czy wyrażasz wolę pracy w szpitalu przekształconym w spółkę pracowniczą”  - odpowiedziało pozytywnie ponad 70 proc. Związki zawodowe zażyczyły sobie jednak aby pracownicy odpowiedzieli także na pytanie: „Czy jesteś za przekształceniem?”. I tutaj także ponad 70 proc. było przeciw - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Włodzimierz Rodak, dyrektor siewierskiego szpitala.

- Bardzo tego żałuję, że nie udało się przekształcić szpitala w spółkę pracowniczą. Ludzie na ogół nie lubią zmian. Otwarci byli jedynie na sugestię, że lepiej być przeciwko przekształceniu bo wszystko zostanie po staremu. Osobiście uznaję tamto głosowanie za swoją porażkę - stwierdza dyrektor Rodak.

Cały artykuł czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.