PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej przyjęte przez Senat

  • Autor: PAP/JP
  • 4 sie 2022 11:35

Senat w czwartek przyjął wraz z poprawkami nowelę ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw. Dwie z sześciu przyjętych poprawek dotyczą pomocy medycznej rannym obywatelom Ukrainy i osobom walczącym po stronie ukraińskiej.

Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej przyjęte przez Senat
Nowela ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej ma na celu m.in. implementację prawa unijnego (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Nowela ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej ma na celu m.in. implementację prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.
  • Projekt zakłada też zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych.
  • Za nowelą ustawy wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 99 senatorów. Nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

Przyjęto łącznie 6 poprawek. Cztery poprawki należały do Biura Legislacyjnego - jedna z nich zmierza do poprawnego odesłania do jednostek redakcyjnych zawartych w załączniku do stosownej dyrektywy w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, kolejna - do upoważnienia wydania rozporządzenia przez ministra zdrowia w porozumieniu z ministrem rolnictwa do wyczerpującego określenia wytycznych dotyczących treści rozporządzenia. Senatorowie poparli też poprawkę zmierzającą do zapewnienia legislacyjnej konsekwencji skrótu zastosowanego w ustawie Prawo farmaceutyczne i kolejną - do dostosowania poleceń nowelizacyjnych w art. 4.

Dwie poprawki zgłoszone przez Waldemara Kraskę mają na celu umożliwienie leczenia i transportowania z terytorium Ukrainy na terytorium Polski osób, które doznały obrażeń w wyniku działań wojennych. Należeć do nich mogą obywatele Ukrainy i osoby niebędące obywatelami tego kraju, a walczące po stronie ukraińskiej podczas obecnie trwającej wojny

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowela ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej ma na celu m.in. implementację prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.

Projekt nowelizacji ustawy wprowadza zmiany m.in. w ustawie z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany te obejmują kwestie odnoszące się do swobody świadczenia usług oraz uznawania na podstawie przepisów koordynacji minimalnych wymogów w zakresie kształcenia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej przyjęte przez Senat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA