PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany w kształceniu diagnostów laboratoryjnych. Nowe przepisy za pasem

  • Autor: PAP/JP
  • 27 cze 2022 16:08

Uaktualnienie zakresu czynności medycyny laboratoryjnej i określenie zasad kształcenia przeddyplomowego, przygotowującego do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, przewiduje projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej, którym na wtorkowym posiedzeniu zajmie się rząd.

Zmiany w kształceniu diagnostów laboratoryjnych. Nowe przepisy za pasem
Diagnosta laboratoryjny ma prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez pogłębianie wiedzy i umiejętności zawodowych (fot. Fotolia)
REKLAMA

W projekcie ustawy, podobnie jak w obowiązującej ustawie o diagnostyce laboratoryjnej, przyjęto zasadę, że diagnosta laboratoryjny ma prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez pogłębianie wiedzy i umiejętności zawodowych. Może to być realizowane przez doskonalenie zawodowe lub szkolenie specjalizacyjne.

Nowym rozwiązaniem wprowadzonym do projektu ustawy jest regulacja, zgodnie z którą minister zdrowia będzie mógł - na wniosek osoby legitymującej się dorobkiem naukowym lub zawodowym i na podstawie opinii ekspertów - uznać ten dorobek za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak uzasadniono, diagności laboratoryjni, którym minister zdrowia uzna dorobek naukowy lub zawodowy, będą mogli od razu przystąpić do egzaminu specjalizacyjnego, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku z tego egzaminu, będą mieć tytuł specjalisty w danej dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. Rozwiązanie to ma przyczynić się do zwiększenia liczby specjalistów, a tym samym wzrośnie ich dostępność na rynku usług medycznych.

Projekt przewiduje też wprowadzenie do 6 dni roboczych płatnego urlopu szkoleniowego, który diagnosta laboratoryjny może wykorzystać na realizację ustawicznego rozwoju zawodowego.

Wprowadza też regulację, że osobą uprawnioną do samodzielnego wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w medycznym laboratoriom diagnostycznym jest diagnosta laboratoryjny. Z kolei osobą uprawnioną do wykonywania określonych czynności medycyny laboratoryjnej w laboratorium jest osoba, która ma tytuł zawodowy technika analityki medycznej lub tytuł zawodowy licencjata, uzyskany na kierunku analityka medyczna, lub ukończyła studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia w zakresie biologii, biologii medycznej, mikrobiologii lub mikrobiologii medycznej i uzyskała tytuł zawodowy magistra albo biotechnologii, biotechnologii medycznej i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w kształceniu diagnostów laboratoryjnych. Nowe przepisy za pasem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA