Zembala: Dziwią mnie lekarze, którym przeszkadza rozwiązanie 4x400 dla pielęgniarek

- Dziwi mnie stanowisko lekarzy rodzinnych, którzy w ubiegłym roku, w wyniku rozwiązania 4x400, zarobili po 1200 zł, że nagle im tak bardzo przeszkadza, że pielęgniarka dostanie taką kwotę. To jest absurd. - mówi Marian Zembala, poseł, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, były minister zdrowia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zembala: Dziwią mnie lekarze, którym przeszkadza rozwiązanie 4x400 dla pielęgniarek

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl (Bartosz Dyląg)/AT

16 cze 2016 8:30


Marian Zembala przyznaje w rozmowie z portalem parlamentary.pl, że w służbie zdrowia należy wprowadzić dopłaty.

- Czesi wprowadzając współpłacenie przez pacjentów za niektóre świadczenia medyczne zrobili dobrze. Oczywiście trzeba wprowadzić pewne zwolnienia dla najstarszych i najuboższych, natomiast kwota 5 zł z całą pewnością przyczyniłaby się do kolejnego uporządkowania. Nie wstydźmy się tego – mówi Zembala.

Jak zauważa poseł jeżeli bardzo walczymy z korupcją i pokonujemy ją, mówimy studentom, że branie pieniędzy przez lekarza jest dyshonorem, wstydem, to nie powinniśmy bać się jednocześnie powiedzieć, że 5 zł wpłacane do systemu do rejestracji jest wyjściem właściwym.

Zembala odnosi się także do strajku pielęgniarek i obietnicy, według której dostaną one średnio 400 zł podwyżki miesięcznie, przez kolejne 4 lata.

– Czy rzeczywiście jesteśmy uczciwi mówiąc, że rozwiązanie 4x400 jest niesystemowe? Żadnego lepszego nie było. Czasem dziwi mnie stanowisko lekarzy rodzinnych, którzy w ubiegłym roku, w wyniku tych regulacji, zarobili po 1200 zł, że nagle im tak bardzo przeszkadza, że pielęgniarka dostanie taką kwotę. To jest absurd, pamiętajmy o niedoborze 60 tys. pielęgniarek - stwierdza Zembala.

Kolejnym rozwiązaniem jest mądry kompromis w sprawie fizjoterapeutów.

- Nie wolno lekceważyć tego zawodu. Wzorem innych krajów dajmy przestrzeń technikom fizjoterapeutom, niech oni też mają ważną rolę do spełnienia w systemie. Mamy nadmiar ratowników medycznych, to nieźle przygotowana grupa zawodowa w intensywnej terapii, psychiatrii, poza tym to są faceci. Aż się prosi, by w systemie nowoczesnego oddziału był, oprócz pielęgniarek, ratownik. Dzięki temu stajemy się tańsi, a jednocześnie wydajniejsi, skuteczniejsi - wyjaśnia poseł.

Zembala uważa, że wiele można zrobić, jeżeli nie lekceważy się dokonań poprzedników, ale też z determinacją wprowadza własne, takie, które są sprawdzone i pochodzą z doświadczeń innych krajów.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zirytowany 2016-07-01 23:45:29

To ja pytam gdzie te pieniadze 4x 400zl ?? To bylo 232 zl na reke i to do czerwca br i juz na tym koniec!!!

piguła 2016-07-01 18:28:53

taniość i jakość nie idzie w parze