PARTNERZY PORTALU

Zawód ratownika medycznego uregulowany. Ustawa z podpisem prezydenta

  • Autor: PAP/km
  • 13 gru 2022 15:54

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych – przekazała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

Zawód ratownika medycznego uregulowany. Ustawa z podpisem prezydenta
W ustawie uregulowana została również odpowiedzialność zawodowa ratowników medycznych (PAP/Darek Delmanowicz)
REKLAMA
  • Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązania prawnego, regulującego w sposób kompleksowy wykonywanie zawodu ratownika medycznego i utworzenie samorządu ratowników medycznych.
  • W ustawie uregulowano m.in. zasady i warunki wykonywania zawodu ratownika medycznego; kwestię kształcenia podyplomowego i doskonalenia zawodowego ratowników medycznych; organizację i zakres działania samorządu ratowników medycznych oraz zasady odpowiedzialności zawodowej ratowników medycznych.
  • Osoba, której przyznano prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego, będzie podlegała wpisowi do rejestru ratowników medycznych.

Zgodnie z ustawą zawód ratownika medycznego będzie mogła wykonywać osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych; ma pozwalający na to stan zdrowia; znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu oraz spełnia wymagania w zakresie kwalifikacji; daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu, w szczególności nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, a także ma prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego.

Ustawa stanowi, że prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego przyznaje Krajowa Rada Ratowników Medycznych. Osoba, której przyznano prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego, będzie podlegała wpisowi do rejestru ratowników medycznych. W ustawie uregulowano również kwestie utraty i wygaśnięcia prawa wykonywania zawodu przez ratownika medycznego.

Zobacz: Praca ratownika. "Pomaganie jest super, i nie jest wcale trudne"

Ustawa określa zadania osoby wykonującej zawód ratownika medycznego. Jest to m.in. udzielanie świadczeń zdrowotnych, w tym medycznych czynności ratunkowych; zabezpieczanie osób znajdujących się w miejscu zdarzenia oraz podejmowanie działań zapobiegających zwiększeniu się liczby osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego; transportowanie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz stwierdzanie zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zawód ratownika medycznego uregulowany. Ustawa z podpisem prezydenta

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA