×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zawód fizjoterapeuty nie dla każdego. Uprawnionych 48 tys. osób

  • Autor: PAP/AT
  • 30 maj 2018 9:11

Od 1 czerwca 2018 r. zawód fizjoterapeuty będą mogły wykonywać tylko osoby, które posiadają prawo wykonywania tego zawodu.

Zawód fizjoterapeuty nie dla każdego. Uprawnionych 48 tys. osób
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty uchwalona we wrześniu 2015 r. przesądziła, że zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym.
  • Zawód będą więc mogły wykonywać tylko osoby posiadające prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty.
  • Na koniec maja jest ich 48 tys. 62 – podała Krajowa Izba Fizjoterapeutów.

Zdaniem Krajowej Izby Fizjoterapeutów olbrzymia większość fizjoterapeutów zdążyła złożyć dokumenty w wymaganym przez Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty terminie i spełniła warunki do kontynuowania pracy w zawodzie.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty uchwalona we wrześniu 2015 r. uregulowała m.in. sprawy wykonywania zawodu, kształcenia i działania samorządu zawodowego. Do opracowania tej regulacji działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych, mógł założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii były wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Ustawa przesądziła, że zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Określiła szczegółowo wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód, i wprowadziła Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów. Określono w niej, że wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta, kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych.

KIF podała we wtorek (29 maja), że na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się projekt ważnej zmiany dotyczącej działania fizjoterapeutów jako podmiotów leczniczych. Dzięki nowelizacji fizjoterapeuci wykonujący indywidualną praktykę zawodową - identycznie jak w przypadku lekarzy i pielęgniarek - nie będą musieli zakładać podmiotów leczniczych.

Zgodnie z dotychczasowymi zapisami fizjoterapeuci prowadzący działalność gospodarczą musieliby od 30 listopada stać się podmiotami leczniczymi. "To ważna i wyczekiwana zmiana w środowisku" - ocenia prezes KIF Maciej Krawczyk.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zawód fizjoterapeuty nie dla każdego. Uprawnionych 48 tys. osób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA