Zawód fizjoterapeuty będzie regulowany

Komisja zdrowia otrzymała w czwartek (10 września) projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Projekt określa zasady m.in. kształcenia i odpowiedzialności w zawodzie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zawód fizjoterapeuty będzie regulowany

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

11 wrz 2015 9:14


Określenie zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty, w tym m.in. kwestie kształcenia i odpowiedzialności zawodowej - przewiduje obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, który skierowano w czwartek do prac w komisji zdrowia.

Za dalszym procedowaniem opowiedziały się w debacie kluby PO, PiS i PSL; przedstawiciel SLD nie zabrał głosu.

Przedstawiając stanowisko wnioskodawców, Ernest Wiśniewski z zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska podkreślał, że ustawa przyniesie same korzystne zmiany - dla pacjentów, dla środowiska medycznego oraz dla państwa.

- Bezpieczeństwo pacjentów, poprawa dostępności do usług i oszczędności dla państwa to oś zmian - podkreślał.

Zawód fizjoterapeuty nie jest regulowany

Jak przypominał, obecnie zawód fizjoterapeuty nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ. Według Wiśniewskiego zawód fizjoterapeuty bez odpowiedniego wykształcenia wykonuje - według różnych szacunków - od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osób.

- Pacjenci szukający pomocy poza systemem refundowanym nie mają praktycznie żadnych możliwości weryfikacji świadczeniodawców - podkreślił Wiśniewski. Może to, jak mówił, skutkować uszczerbkiem na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet utratą życia. Wskazywał przy tym, że w Polsce czeka się na wizytę u fizjoterapeuty w ramach NFZ od kilku do kilkunastu miesięcy.

Projekt przewiduje uregulowanie zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty, w tym kształcenia, uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu i zasad odpowiedzialności zawodowej, a także utworzenie samorządu zawodowego fizjoterapeutów.

W myśl projektu zawód fizjoterapeuty polegać ma m.in. na samodzielnej kwalifikacji pacjenta do poddania zabiegom fizjoterapeutycznym, dobieraniu i dostosowywaniu zabiegów fizjoterapeutycznych (w tym masażu), wyrobów ortopedycznych i pomocniczych wyrobów medycznych oraz nauczaniu prawidłowego posługiwania się nimi oraz prowadzeniu dokumentacji medycznej oraz wydawaniu opinii odnośnie stanu osób poddawanych fizjoterapii.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.