×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zawał lub udar z powodu spadku dochodów? Badania wykazały, że tak się dzieje

  • Autor: PAP/PW
  • 19 paź 2019 13:30

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, których celem było sprawdzenie jak gwałtowny spadek dochodów lub ich wzrost wpływa na stan zdrowia pracownika. Okazało się, że nagłe pogorszenie sytuacji finansowej jest dla zdrowia niebezpieczne i grozi w następnych latach nawet zawałem serca lub udarem mózgu. Wyniki badań opublikowała "JAMA Cardiology".

Zawał lub udar z powodu spadku dochodów? Badania wykazały, że tak się dzieje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Głównym autorem badań jest Stephen Wang. Przeprowadził je, kiedy pracował w Brigham and Women's Hospital oraz Harvard Medical School w Bostonie, aktualnie natomiast pracuje w New Hampshire.
  • Analizie poddano historie prawie 9 tys. Amerykanów, którzy w chwili rozpoczęcia badań mieli średnio 53 lata i nie wykazywali żadnych chorób sercowo-naczyniowych.
  • Specjaliści są zdania, że spadek dochodów może skutkować także tym, że pracownicy w ramach oszczędności mniej wydają na leczenie.

Większość osób, których sytuacja została poddana analizie, przez sześć lat miała stabilne dochody, ale u 10 proc. z nich spadły one drastycznie, bo o ponad połowę, a u 20 proc. wzrosły - również co najmniej o połowę. U wszystkich osób, których dochody zmieniły się zasadniczo, zauważono zmiany w stanie zdrowia, niekorzystne lub korzystne. Obserwacje trwały 17 lat.

Wśród osób, których dochody gwałtownie spadły, o 17 proc. zwiększyło się ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności serca w porównaniu do tych, których zarobki były stabilne. Zarobki tej grupy badanych średnio zmniejszyły się z 40,5 tys. do 14,6 tys. dolarów rocznie. Osoby ze stabilnymi dochodami zarabiały w tym czasie średnio 43 tys. dolarów rocznie.

Odwrotną zależność stwierdzono wśród pracowników, których dochody wzrosły (średnio z 26 tys. do 53,3 tys. dolarów). W tej grupie ryzyko zawału, udaru i niewydolności serca spadło o 14 proc. w porównaniu do pracowników ze stabilnymi dochodami.

W komentarzu do badań dr Edward Havranek z Denver Health Medical Center w Colorado ocenia, że większe ryzyko zawału i udaru na skutek zmiany sytuacji ekonomicznej może mieć związek ze stresem. "Ponieważ chroniczny stres zwiększa ciśnienie tętnicze krwi i napędza stan zapalny wpływający na naczynia krwionośne, jestem skłonny uwierzyć, że czynniki społeczne i ekonomiczne mają w tym istotne znaczenie" - dodał.

Specjaliści zwracają uwagę, że spadek dochodów może skutkować także tym, że dotknięci tym pracownicy w ramach oszczędności mniej wydają na zdrowie. Poza tym nie musi być on związany włącznie z utratą czy zmianą pracy. Do spadku dochodów może się przyczynić śmierć bliskiej osoby, a także rozstanie z partnerem lub partnerką. Nie można też wykluczyć takiej sytuacji, że obniżenie dochodów było skutkiem utraty zdrowia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zawał lub udar z powodu spadku dochodów? Badania wykazały, że tak się dzieje
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA