PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zakłucia, zranienia, zakażenia. Niebezpieczna praca medyka

  • Wojciech Kuta
    WOK
  • 26 wrz 2022 18:55

Ponad 12,7 mln pracowników medycznych w Europie, w tym prawie 7,5 tys. w Polsce jest narażonych na działanie substancji toksycznych i rakotwórczych - wynika z danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Zakłucia, zranienia, zakażenia. Niebezpieczna praca medyka
Lekrze i inni pracownicy medyczni narażeni są, m.in. na zakłucia, zranienia i zakażenia (Fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
REKLAMA
  • Pracownicy ochrony zdrowia są grupą szczególnie narażoną na m.in. ekspozycję na biologiczny materiał zakaźny, zakłucia i zranienia ostrymi narzędziami, kontakt z toksycznymi lekami oraz stres.
  • W ramach unijnego projektu "Wizja zero" pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają do czynienia z tzw. niebezpiecznymi produktami leczniczymi, zostaną przeszkoleni w zakresie bezpiecznego obchodzenia się tymi preparatami.
  • Uszczelnienie procedur związanych z bezpieczeństwem personelu medycznego czeka wszystkie szpitale i placówki medyczne w Unii Europejskie.

Europejskie wytyczne dotyczące bezpieczeństwa personelu placówek ochrony zdrowia

Komisja Europejska ogłosiła wytyczne pod nazwą „Wizja zero” ograniczające narażenie personelu medycznego na urazy i zranienia, czynniki rakotwórcze (substancje toksyczne i kancerogenne) oraz pozostałe czynniki ryzyka.

Zdaniem ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali w Polsce, należy możliwie skuteczne i szybko egzekwować procedury zawarte w tych europejskich wytycznych.

Czytaj też: Roboty zastąpią lekarzy? "To przyszłość medycyny"

Problem dotyczy, między innymi ponad 12,7 mln pracowników medycznych w Europie, w tym prawie 7,5 tys. w Polsce narażonych na działanie substancji toksycznych i rakotwórczych - wynika z danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

- Uszczelnienie procedur związanych z bezpieczeństwem personelu medycznego
czeka wszystkie szpitale i placówki medyczne w Unii Europejskiej. W ramach realizacji unijnego planu walki z rakiem UE przewiduje podjęcie szeregu działań mających na celu zwalczanie chorób nowotworowych poprzez m.in.: uaktualnienie przepisów dotyczących kontaktu z substancjami niebezpiecznymi - informuje Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Organizacja zaznacza, że pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają do czynienia, np. z lekami rakotwórczymi i mutagennymi (zawierającymi czynnik wywołujący mutacje - zmieniający materiał genetyczny), czyli tzw. niebezpiecznymi produktami leczniczymi, zostaną przeszkoleni w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z nimi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakłucia, zranienia, zakażenia. Niebezpieczna praca medyka

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA