Zagraniczni lekarze pod lupą GMC

Lekarze z zagranicznymi dyplomami muszą liczyć się z tym, że będą w Wielkiej Brytanii surowiej oceniani pod kątem przygotowania do zawodu. Blisko 2/3 lekarzy zawieszanych lub usuwanych z zawodu to obcokrajowcy - donosi "Sunday Telegraph".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zagraniczni lekarze pod lupą GMC

PODZIEL SIĘ


Autor: rynekzdrowia.pl

20 lut 2013 2:05


W latach 2008-12 Naczelna Rada Lekarska GMC (General Medical Council) prowadząca rejestr lekarzy uprawnionych do wykonywania zawodu skreśliła bądź zawiesiła 669 lekarzy, z czego 420 (63 proc.) to posiadacze zagranicznych dyplomów.

Najwięcej z nich pochodzi z Indii. Na dalszych miejscach są Nigeria i Egipt. 27 lekarzy usuniętych lub zawieszonych w ostatnich pięciu latach pochodzi z nowych państw UE. W proporcji do ogółu zarejestrowanych w GMC, lekarze zagraniczni stanowią 36 procent.

Dane te uzyskał "Sunday Telegraph" w oparciu o przepisy o swobodnym dostępie do informacji oficjalnej (Freedom of Information).

GMC chce ustanowić nowy kurs wdrażania do standardów obowiązujących w zawodzie medycznym w Wielkiej Brytanii, uściślić weryfikacje lekarzy zgłaszających się do pracy oraz dokonać przeglądu testów sprawdzających praktyczne i lingwistyczne przygotowanie kandydata do zawodu.

Sprawa testów sprawdzających znajomość angielskiego dla kandydatów z UE jest jedną ze spornych spraw w stosunkach Londynu z UE. Bruksela takich testów nie wymaga, obecny rząd chce je wdrożyć.

Od grudnia brytyjska ochrona zdrowia wprowadziła również dla wszystkich praktykujących lekarzy doroczny sprawdzian mający ustalić, czy na bieżąco aktualizują wiedzę w ramach swojej specjalizacji. W żadnym innym kraju UE nie ma podobnej praktyki. Od początku br. zaostrzono także wymóg znajomości języka wobec kandydatów do zawodu spoza UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.