PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wypalenie zawodowe dopada młodych. Jak temu zapobiec?

Wypalenie zawodowe nie jest nowym zjawiskiem, jednak obecnie funkcjonuje na niespotykaną dotychczas skalę. Wywodzi się to poniekąd z charakteru życia zawodowego preferowanego przez pokolenia Y i Z.

 • Justyna Koc
  jk
 • 24 lip 2019 20:00
Wypalenie zawodowe dopada młodych. Jak temu zapobiec?
Starsze pokolenia nie doświadczały presji, jaką nałożyły na pracowników nowoczesne technologie (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Jak wskazują eksperci rynku pracy, jednym z powodów wypalenia zawodowego jest rozwój technologiczny oraz praktyka pozostawania dostępnym dla innych niemal przez całą dobę.
 • Milenialsi wysoko stawiają możliwości rozwoju i spełniania się, również poza pracą, oraz liczą na ciągłe kreatywne wyzwania - ciągłe poszukiwania są dla nich męczące i wypalające.
 • Ponadto perspektywa wykonywania nużącej i nierozwijającej pracy negatywnie wpływa na psychikę, co może doprowadzić do problemów zawodowych.

- Milenalsi wysoko stawiają możliwości rozwoju i spełniania się, również poza pracą, oraz liczą na ciągłe kreatywne wyzywania. Nie wykazują przywiązania do jednego miejsca pracy w takim stopniu jak chociażby ich rodzice. Te ciągłe poszukiwania są dla nich męczące i wypalające – mówi Jolanta Samul Kowalska, dyrektor zarządzający w Morgan Philips Group Polska.

Czytaj też: W jaki sposób praca cię zabija, czyli stres i wypalenie zawodowe poważnym problemem

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Mamy do czynienia z wykształconymi, młodymi ludźmi, którzy mieli plan ukończenia wymarzonych studiów i zdobycia pracy, która będzie jednocześnie ich pasją. Tymczasem na rynku pracy zastali zajęcia poniżej ich oczekiwań, bez stabilnych warunków zatrudnienia lub wyraźnej ścieżki rozwoju. Z drugiej strony są obecni w sieci 24/7 i oglądają idealne życia ich rówieśników w social media. Bez dużej dozy dystansu nie będą potrafili skutecznie zapanować nad tym, co rzeczywiste i osiągalne, a co powinno pozostać w strefie marzeń. To może prowadzić do frustracji - dodaje.

Frustracja w obliczu cyfryzacji

Jak wskazują eksperci rynku pracy, jednym z powodów wypalenia zawodowego jest rozwój technologiczny oraz praktyka pozostawania dostępnym dla innych niemal przez całą dobę. Pracownicy – zwłaszcza będący przedstawicielami najmłodszych pokoleń – są przyzwyczajeni do korzystania z tabletów i smartfonów o każdej porze dnia i nocy, również w sprawach służbowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Wypalenie zawodowe dopada młodych. Jak temu zapobiec?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Dorota 2019-07-26 05:38:44

  Co za bzdury. Mam 35 lat, pracuję w korpo. Chciałabym mieć stabilną pracę i wcale nie zależy mi na ciągłym samodoskonaleniu, bo wolałabym wolny czas poświęcić rodzinie albo rozwijaniu własnego hobby. To nie "milenialsi" mają ciśnienie na ciągły rozwój. To pracodawcy rękami działu hr nas cisną do ciągłego rozwoju. Mało tego, młodsze osoby z zespołu też mają podobne zdanie. Chciałyby mieć spokojną, stabilną pracę, która będzie pracą właśnie , a nie całym życiem z przymusem ciągłego sprawdzania służbowego maila. To nie my dążymy do autodestrukcji. To system sprawia że jesteśmy wypaleni i "dojechani".

 • gość33 2019-07-25 14:36:08

  Do hg: I bardzo dobrze. We Francji szał na komórki skończył się przepełnieniem gabinetów psychiatrów dziećmi z chronicznym problemem braku snu i zaburzeniami skupienia uwagi tak silnymi, że dzieci nie były w stanie uczyć się języka. W Wielkiej Brytanii ministerstwo edukacji ocknęło się po badaniach pokazujących, że dzieci spędzają mniej czasu na wolnym powietrzu niż więźniowe korzystajacy ze spacerniaków. W USA przez social media skoczyły statystyki samobójstw i depresji dzieci do lat 12. Dlatego dobrze, że szał na to mija.

 • hg 2019-07-25 03:39:04

  Szał na komórki i portale spolecznosciowe wlasnie mija. obecne 8-12 latki prawie nie uzywaja smartfonow/internetu. za to znowu biegaja po dworze (bez smartfonów). Obserwuje mojego syna i jego kolegów i koleżanki. wszystko wrocilo do normy. Pierwszym zwiastunem byla popularnośc tzw. spinnerów jakies 2 lata temu wlasnie wsrod tego pokolenia. zabawki spinneropodobne byly popularne w moim pokoleniu (1982).

 • gość33 2019-07-24 22:17:15

  Czy kogoś to dziwi? Przecież to pokolenie obecnych 40-60 latków zatrudniało specjalistów od uzależnień by stworzyć i social media i telefony komórkowe oraz aplikacje do nich. To właśnie to pokolenie uczyło te pokolenia, o których mowa w artykule, że nawet na siku mają iść z telefonem, że mają być online non stop , że mają szybko i sprawnie odbierać komórkę służbową i odpisywać na maile. I to to pokolenie przyjęło model, że młody pracownik to "tanie mięso armatnie" firmy, kóre ma się wyeksploatować do cna na 3 krótkich umowach, maksymalnie do 2 lat pracy do wyczerpania, a potem następny proszę. Starsze pokolenia wiedzały, że to na dłuższą metę nie do wytrzymania, że żaden człowiek nie może tak długo funkcjonować i że może się to najwyżej skończyć długim leczeniem psychiatrcznym, co już można w przypadku opisywanych młodych ludzi zobaczyć w polskich statystykach medycznych i w statystykach samobójstw. Jestem z pokolenia pośredniego. Obserwowałam początek tego szaleństwa i życie pokoleń przed nim. Gdy zaczynałam studia studenci na wykładach robili odręczne notatki, gdy kończyłam najmłodsze roczniki na sali w tracie wykładu scrollowały walle na fb jednocześnie pisząc sms-y do znajomych przez komunikatory na telefonach. Różnice jeśli chodziło poziom stresu i umiejętność skupienia uwagi były zauważalne, wyraźne i można było się w okresach wytężonej pracy łatwo zorientować kto jest z którego pokolenia i dla kogo sesja egzaminacyjna może skończyć załamaniem nerwowym. Część młodszych studentów zwierzała się, że wcale nie śpi bo nie umie się odłączyć od internetu nawet gdy powinna spać. To było kilka lat temu. Obecnie jest dużo gorzej bo nowe media są coraz bardziej agresywne marketingowo. Poza tym doszła moda na dopalacze i środki pobudzające, które są powszechne choćby w Dolinie Krzemowej. A każdy chce być jak Elon Mask. Nie spać tylko relaksować się pod prysznicem, a braki snu niwelować stymulatorami, żeby robić wielką karierę i rewolucjonizować świat. Za tę bajeczkę dla naiwnych wykreowaną przez wielki biznes i marketing całe pokolenia i wielki biznes zapłacą olbrzymią cenę. Nikt nie nauczył tych pokoleń rozkładania wysiłku w czasie, tego, że innowacje nie są zasługą pojedynczych geniuszy, że praca i rozwój to powolny proces kumulatywny, że praca nie jest toksyczna gdy ma się życie poza pracą, że nie można żyć jedynie od weekendu do weekendu, ale że zrównoważone życie musi toczyć się każdego dnia tygodnia. Ja miałam szczęście poznać pokolenia, które mnie tego nauczyły. Obecni młodzi ludzie tego szczęścia już nie mieli. Możliwe, że korporacje muszą reedukować w tym zakresie swoich młodych pracowników.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA