Wypalenie zawodowe: Cierpi na nie co czwarty Polak

• Wypalenie zawodowe, czyli tzw. "burnout" dotyka już co czwartego Polaka.
• Do głównych przyczyn wypalenia należą: przeciążenie obowiązkami, nadgodziny i niskie bądź niesprawiedliwe zarobki.
• Wypalenie pracowników odbija się również na firmach. Jak?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wypalenie zawodowe: Cierpi na nie co czwarty Polak

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

15 lut 2017 16:09


W ankiecie przeprowadzonej przez firmę Kronos oraz Future Workplace na ponad sześciuset menedżerach i dyrektorach HR firm zatrudniających ponad stu pracowników, 95 proc. respondentów przyznało, że wypalenie zawodowe sprzyja wysokiej rotacji kadry.

Jako jego kluczowe determinanty, badani wskazali nieuczciwe wynagrodzenie (41 proc.), nieuzasadnione obłożenie pracą (32 proc.) oraz nadgodziny (32 proc.). Ankietowani doszli także do wniosku, że im większa firma, tym wyższe prawdopodobieństwo wypalenia jej kadry.

Młodzi Polacy wypaleni już na starcie

Syndrom „burnout” nie jest jednak domeną wyłącznie zachodnich korporacji. Z ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy 2016 wynika, że na wypalenie zawodowe cierpi aż 24,4 proc. Polaków.

40 proc. pracowników warszawskich korporacji, zlokalizowanych w biurowym zagłębiu na Służewcu znanym jako „Mordor” przyznaje, że czasami odczuwa symptomy wypalenia zawodowego, a 15 proc. czuje się zestresowana, zanim jeszcze dojedzie do pracy - wynika z kolei z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie firmy Tiger w 2015 r.

Co niepokojące, zjawisko to dotyka ludzi młodych. Aż 87 proc. wszystkich pracowników Mordoru to osoby między 20. a 30. rokiem życia.

- „Kariera w korpo” nie jest już dla wielu spełnieniem marzeń i zaczyna kojarzyć się negatywnie, z poczuciem ograniczenia, uprzedmiotowienia, wręcz wyzysku – wyjaśnia Maja Chaudhuri, psycholog Konsult.Expert.

Wypalenie równa się nieefektywność

Naturalną konsekwencją wypalenia zawodowego jest nieodpowiednie podejście do pracy, skutkujące brakiem efektywności. Najświeższe badanie Instytutu Gallupa wskazuje, że obecnie na rynku jest zaledwie 35 proc. zaangażowanych pracowników.

Ponadto, tylko 18 proc. Polaków to osoby lojalne, chcące się rozwijać w swojej pracy, z kolei ponad 60 proc. cechuje obojętność (jeśli trafi im się okazja, pójdą pracować gdziekolwiek indziej). Co niepokojące, 14 proc. skrajnie nie angażuje się w obowiązki zawodowe, a wręcz sabotuje swoją pracę.

Wyniki ankiety Marcus Buckingham Company z 2015 r. wskazują, że zaledwie 19 proc. zatrudnionych wykazuje entuzjazm i aprobatę wobec wykonywanych obowiązków. W interesie pracodawców jest zmiana tego stanu rzeczy. Tym bardziej, że rotacja profesjonalistów jest wysoce nieopłacalna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.