15 grudnia 2015r. na zaproszenie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła odbyło się spotkanie w Ministerstwie Zdrowia poświęcone wynagrodzeniom pracujących w tym sektorze.
Jak informuje OPZZ, w dyskusji uczestniczyła reprezentacja strony społecznej: związki zawodowe zrzeszające m.in. pracowników ratownictwa medycznego, diagnostów, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, lekarzy, pielęgniarek a także członkowie Rady Dialogu Społecznego i samorządów zawodowych.
Rozporządzenia płacowe, przyznające podwyżki pielęgniarkom i położnym podwyżki od czasu ich wejścia w życie budzą poważne kontrowersje prawne, a w praktyce są źródłem niepokojów społecznych w podmiotach leczniczych.
Pulę nieszczęść zamyka wątpliwe i niegwarantowane finansowanie tych podwyżek – z jednej strony wadliwa podstawa prawna, z drugiej znaczące skutki finansowe regulacji nakreślone zostały aż na kolejne 4 lata.
Według ministra problem wymaga dwutorowego działania: regulacji umożliwiającej rozwiązanie tej sytuacji doraźnie oraz systemowego uregulowania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.
Nierówne traktowanie
Większość przedstawicieli reprezentujących inne niż pielęgniarki i położne zawody mówiła, iż regulacje powyższe podzieliły środowisko pracownicze. Podkreślano, że nie kwestionuje się zarówno ważności zawodu pielęgniarek i położnych, problemów płacowych jak i narastającej luki pokoleniowej, jednak nie może się to odbywać z rażącym naruszaniem prawa.
- Pozostali pracownicy także domagają się sprawiedliwego traktowania, nie można wyróżniać wybranych zawodów. Regulacja, nad jaką należy pracować – tak incydentalnie jak i długofalowo – musi uwzględniać wszystkich pracujących, specyfikę danego zawodu, miejsce poszczególnych grup w systemie, wykształcenie, czynności zawodowe - mówiono.
W dyskusji pojawiały się wątki o wartościowaniu pracy, wycenie kosztów pracy w koszcie świadczenia zdrowotnego. Przypomniano także propozycję sprzed lat o określeniu minimalnej wysokości wynagrodzeń dla poszczególnych grup, biorąc pod uwagę względny poziom wynagrodzeń różnych grup zawodowych personelu podmiotów leczniczych.
Akt desperacji
Przedstawicielki środowiska pielęgniarek i położnych uzasadniały, iż wprowadzenie w życie regulacji podwyżek płac było aktem desperacji tego środowiska zawodowego, także argumentem za zatrzymaniem pielęgniarek i położnych w kraju.
Przewodnicząca OPZZ Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urszula Michalska, podkreśliła, że porozumienie reprezentuje wszystkie grupy zawodowe i nieakceptowane jest wyróżnienie jednej z nich.
Wskazała, iż strony pracowników i pracodawców reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego w najbliższym czasie zwrócą się do ministra pracy o pilne reaktywowanie branżowego Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, który ma być najlepszym forum dyskusji.
Plany Ministerstwa
Minister Konstanty Radziwiłł podjął zobowiązanie przygotowania w perspektywie około miesiąca propozycji rozwiązania problemu – zarówno w zakresie bieżącej realizacji podwyżek jak i rozpoczęcia dyskusji nad regulacjami systemowymi.
Poinformował, że przedstawi analizę obrazującą jak wyglądają rozwiązania płacowe w krajach UE jako materiał dyskusji nad rozwiązaniami w Polsce.
Do rozważenia pozostaje kwestia wyceny kosztów pracy w koszcie świadczenia zdrowotnego oraz rozwiązanie mówiące o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.
Potwierdził, że po wysłuchaniu dyskusji w ciągu miesiąca przedstawi także propozycję bieżącego rozwiązania płac, aby nie doszło do dalszych eskalacji nastrojów.
Minister wyraził także oczekiwanie, że powołany niezwłocznie Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia wkrótce rozpocznie pracę.
KOMENTARZE (1)