PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wolne nie tylko podczas urlopu. Pracownicy mają na to sposób

  • jk
  • 30 wrz 2022 14:23

Polacy mają słabość do wykorzystywania "L4” nie tylko z powodów choroby. Wakacje wypoczynkowe, remonty, podjęcie pracy sezonowej, to najczęstsze prawdziwe powody „choroby”. Nieobecność pracownika pod wskazanym adresem, błędny adres lub naruszenie postanowień „L4” stwierdzono aż w 40 proc. przypadków. To podobny jak przed rokiem, bardzo wysoki odsetek nadużyć.

Wolne nie tylko podczas urlopu. Pracownicy mają na to sposób
Wskaźnik nieobecności pracowników kontrolowanych przez firmę Conperio w lipcu i sierpniu utrzymywał się na granicy 32 proc. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Wskaźnik nieobecności pracowników kontrolowanych przez firmę Conperio w lipcu i sierpniu utrzymywał się na granicy 32 proc.
  • Gdzie w tym czasie przebywały osoby, w przypadku których została zlecona kontrola? Jedni byli w dorywczej pracy, aby w sezonie dorobić sobie do pensji, pracując np. przy zbiorach owoców. Inni spędzali ten czas traktując go jako beztroski urlop.
  • Łatwość w otrzymaniu zwolnienia lekarskiego jest dziś niepokojąco wysoka. Popularne teleporady dają ludziom możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego nawet w ciągu kilkunastu minut.

Sezon wakacyjny dobiegł już końca. Pracodawcy są coraz mniej ufni w stosunku do pracowników, którzy zbyt często wykazują absencję w pracy. Skutkuje to zlecaniem przez nich coraz większej liczby kontroli. W analogicznym okresie ubiegłego roku kontrolerzy Conperio (firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych) przeprowadzili o blisko 400 kontroli mniej niż w te wakacje.

Nie ma ich w domu, więc gdzie są?

Wskaźnik nieobecności kontrolowanych pracowników w lipcu i sierpniu utrzymywał się na granicy 32 proc. Gdzie w tym czasie przebywały osoby, w przypadku których została zlecona kontrola? Jedni byli w dorywczej pracy, aby w sezonie dorobić sobie do pensji, pracując np. przy zbiorach owoców. Inni spędzali ten czas traktując go jako beztroski urlop.

Czytaj też: Na zwolnieniu chorobowym bez pieniędzy? To możliwe, uważaj na L4

- Nasi kontrolerzy, szczególnie w okresie wakacyjnym, spotykają się z sytuacjami, kiedy pracownika nie ma pod wskazanym adresem, a ktoś z domowników pogrąża go, mówiąc na przykład, że pojechał na zbiory borówek lub innych sezonowych owoców. Pobieranie L4, aby dorobić sobie do pensji to częsty powód naruszeń, a zbiory owoców to dobre i „szybkie” pieniądze. Innym przykładem jest przypadek, kiedy jeden z pracowników dostał L4 i poleciał na Majorkę, tłumacząc się później, że odpoczynek był zaleceniem lekarza. Jeszcze inny pracownik został przyłapany na „gorącym uczynku”, gdy podczas zwolnienia lekarskiego wieszał antenę satelitarną na dachu swojego domu – mówi Mikołaj Zając, prezes Conperio.

Łatwość w otrzymaniu zwolnienia lekarskiego jest dziś niepokojąco wysoka (Fot. Shutterstock)
Łatwość w otrzymaniu zwolnienia lekarskiego jest dziś niepokojąco wysoka (Fot. Shutterstock)

Zwolnienie lekarskie w ciągu kilkunastu minut

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wolne nie tylko podczas urlopu. Pracownicy mają na to sposób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • JK 2022-09-30 14:42:24

    najlepiej, gdy pracownicy sami przychodzą do pracodawcy i mówią, "bo X-iński to...". Niestety, przez 10 lat pracy i wysłaniu wielu dokumentów do ZUS z prośbą o kontrolę, raz, słownie "jeden raz", ZUS uwalił komuś L4. Pracownik na L4 może wozić mnie swoją taxi w czasie L4, ale ZUS uważa, że jest OK...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA