Wielu Polaków odczuwa dyskomfort fizyczny w pracy. Jak temu zapobiec?

Badania pokazują, że spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Urazów można uniknąć spędzając połowę tego czasu w ruchu lub na stojąco.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielu Polaków odczuwa dyskomfort fizyczny w pracy. Jak temu zapobiec?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 sie 2014 11:11


Negatywny wpływ długiego trwania w pozycji siedzącej szczególnie odczuwają pracownicy biurowi. Według badań przeprowadzonych w czerwcu 2014 roku na zlecenie ROL Ergo, firmy promującej idee przyjaznego i zdrowego miejsca pracy, aż 78 proc. Polaków odczuwa dyskomfort fizyczny podczas pracy.

Czytaj też: Pracujesz w biurze? Oto 20 rzeczy, które rujnują twoje zdrowie

Ankietowani najczęściej skarżą się na bóle pleców – 43 proc., bóle łączone (barki, kręgosłup, szyja) – 35 proc., problemy ze wzrokiem – 31 proc., bóle szyi – 22 proc. oraz bóle rąk – 12 proc. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do nieodwracalnych zmian na zdrowiu.

Zależność między wyposażeniem biura a zdrowiem pracowników szybko dostrzegli Skandynawowie, u których obecnie aż 70 proc. biurek wyposażonych jest w funkcję regulacji wysokości. Dzięki temu pracownicy mogą zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą i odwrotnie. W polskich biurach zaledwie 11 proc. pracowników  może korzystać z takich biurek.

Czytaj też: Oto jak Polacy cierpią w pracy

- Pozycja siedząca nie jest naturalną pozycją dla człowieka, dlatego w dłuższym czasie prowadzi do dyskomfortu. W trakcie dnia pracy powinno się spędzać 50 proc. czasu siedząc, 25 proc. stojąc i  kolejne 25 proc. powinno się spędzać w ruchu. Taki podział jest najkorzystniejszy dla zdrowia, a także dla efektywności w pracy – mówi Darius Urlakis, brand menedżer Ergo Drive.

Zdrowe i komfortowe miejsce pracy ma coraz większe znaczenie również dla samych pracowników. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie ROL Ergo aż 98 proc. ankietowanych przyznało, że warunki panujące w biurze mają bezpośredni wpływ na ich efektywność. Ergonomiczne biuro może zatem być istotnym elementem decydującym o wyborze nowego miejsca zatrudnienia.

Mniej siedzisz, dłużej żyjesz
 
Coraz częściej mówi się o szkodliwym wpływie siedzącego trybu życia na zdrowie człowieka. W 2010 roku American Cancer Society przeprowadziło badania, które wykazały prostą zależność – im dłużej siedzimy, tym bardziej wzrasta ryzyko przedwczesnej śmierci.

Wystarczy już 6 godzin w tej pozycji, aby ryzyko wzrosło do 36 proc. w przypadku kobiet i 18 proc.u mężczyzn. Skutki siedzącego trybu życia porównywane są nawet do efektów bycia biernym palaczem.

– Przez tysiące lat ciało ludzkie było przystosowane do prowadzenia aktywnego trybu życia, nic więc dziwnego, że nagła zmiana stała się zagrożeniem dla naszego zdrowia. Negatywne skutki najczęściej odczuwają pracownicy biurowi, którzy często muszą spędzać sporo czasu w pozycji siedzącej – dodaje Darius Urlakis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.