PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wiceminister zdrowia spotkała się z ratownikami medycznymi. Co ustalono?

MZ poinformowało, że w czwartek (16 sierpnia) sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko i podsekretarz stanu Maciej Miłkowski spotkali się przedstawicielami związków zawodowych ratowników. Konkretów nie podano. Należy oczekiwać, że przedstawione zostaną 24 sierpnia podczas spotkania ratowników z ministrem zdrowia.

Wiceminister zdrowia spotkała się z ratownikami medycznymi. Co ustalono?
Adobe Stock
REKLAMA

Przypomnijmy, że 3 sierpnia Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych jednogłośnie zadecydował o odwieszeniu akcji protestacyjnej. Została ona zawieszona 18 lipca 2017 r. ze względu na obietnice płacowe resortu zdrowia. Czwartkowe spotkanie dotyczyło warunków płacy i pracy ratowników medycznych. Komunikat MZ nie informuje jednak o szczegółach negocjacji. Mówi jedynie, że spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia oraz że omówiono warunki płacy i pracy ratowników medycznych i warunki szkolenia przedstawicieli tego zawodu.

Rozmawiano też o sytuacji kadrowej w środowisku, jak i o oczekiwaniach pracodawców związanych z funkcjonowaniem ratowników medycznych w kontekście ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Żądania zostały przedstawione

W spotkaniu w MZ uczestniczył Roman Badach-Rogowski z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego. Zapytaliśmy go, co konkretnego przyniosły rozmowy.

- Miały charakter roboczy i niczego nowego nie wniosły do sprawy. Natomiast z naszej strony, czyli ze strony Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych, który obecnie zrzesza ok. 20 związków zawodowych, przedstawione zostały 3 postulaty, które zawarliśmy w liście otwartym - powiedział nam przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

Przypomniał żądania ratowników. - Po pierwsze, chcemy dostać tyle, ile dostały pielęgniarki, czyli dodatek w wysokości 1600 zł od stycznia. Po drugie, w tabeli wskaźników w ustawie o najniższych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych żądamy dla ratowników medycznych oraz pielęgniarek systemu wyodrębnienia osobnej rubryki i wpisania wskaźnika 1,54, bo nasza praca ma szczególny charakter, nie da się jej porównać do innych zawodów. Trzeci postulat dotyczy zagwarantowania 6 dni urlopu szkoleniowego, gdyż teraz szkolenia odbywają się na koszt ratowników i w ramach ich urlopów wypoczynkowych, a mamy obowiązek podnoszenia kwalifikacji - wyliczył żądania protestujących.

Czytaj więcej na RynekZdrowia.pl

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceminister zdrowia spotkała się z ratownikami medycznymi. Co ustalono?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA