Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyraził przekonanie, że w poniedziałek (13 sierpnia) liczba recept elektronicznych wystawionych przez lekarzy w ramach programu pilotażowego e-recepta przekroczy 10 tysięcy. Dodał, że w sierpniu do pilotażu przystąpią kolejne apteki.
- Autor:PAP/JS
- •13 sie 2018 15:39

- Wiceminister podczas spotkania z dziennikarzami w Ministerstwie Zdrowia poinformował, że w ramach programu pilotażowego w Siedlcach i Skierniewicach wystawiono e-recepty dla prawie 2 tys. pacjentów.
- Ponad połowę stanowiły osoby, które ukończyły 60. rok życia. W ocenie Cieszyńskiego świadczy to o tym, że nie spełniły się obawy, iż z e-recept nie będą korzystali seniorzy.
- Średnia wieku lekarzy, którzy wystawiają elektroniczne recepty, to 49 lat.
Pilotaż e-recepty rozpoczął się w lutym w Siedlcach i Skierniewicach. Początkowo testowano oprogramowanie. W maju w Siedlcach w obecności ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego wystawiono pierwszą receptę elektroniczną. Obecnie zaczyna się druga część programu pilotażowego. Przystąpiły do niego apteki w Wysokiem (woj. lubelskie). Sukcesywnie mają dołączyć placówki z Pleszewa (woj. wielkopolskie), Polanicy Zdroju (woj. dolnośląskie), Krynicy-Zdroju (woj. małopolskie) i Chełma (woj. lubelskie). Cieszyński podkreślił, że wciąż przybywa aptek przystępujących do programu. Do końca roku wszystkie muszą być gotowe do realizacji elektronicznych recept.
Wiceminister podczas spotkania z dziennikarzami w Ministerstwie Zdrowia poinformował, że w ramach programu pilotażowego w Siedlcach i Skierniewicach wystawiono e-recepty dla prawie 2 tys. pacjentów. Ponad połowę stanowiły osoby, które ukończyły 60. rok życia. W ocenie Cieszyńskiego świadczy to o tym, że nie spełniły się obawy, iż z e-recept nie będą korzystali seniorzy. Najstarszy pacjent miał 98 lat. Wiceszef resortu wskazał ponadto, że wśród osób, które otrzymały e-recepty, dominują kobiety (60 proc.). Średnia wieku lekarzy, którzy wystawiają elektroniczne recepty, to 49 lat.
Czytaj też: Powstała lekarska baza niesolidnych pacjentów
Cieszyński przyznał, że większość e-recept została wydana w formie wydruków. "Takie są oczekiwania pacjentów, nie chcemy tego zmieniać na siłę, zmuszać pacjentów do korzystania z SMS-ów czy mejli" - zapewnił. Wyraził przekonanie, że z czasem pacjenci zmienią przyzwyczajenie i będą dominowały recepty przekazywane drogą elektroniczną. Wyjaśnił, że jeżeli nastąpiłaby jakaś awaria i lekarz nie miałby możliwości wystawienia e-recepty, to może to zrobić w tradycyjnej formie. "Dobro pacjenta jest najważniejsze" - oznajmił.

KOMENTARZE (1)