×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Węgry zmagają się brakiem lekarzy rodzinnych

  • Autor: PAP/JS
  • 29 maj 2017 12:15

Prawie pół miliona osób na Węgrzech nie ma stałego lekarza domowego z powodu wakujących etatów – poinformował dziennik "Vilaggazdasag".

Węgry zmagają się brakiem lekarzy rodzinnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Według danych Narodowego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego (NEA) obecnie nieobsadzone są 352 etaty lekarzy rodzinnych i 284 etaty stomatologów. W 2015 roku na Węgrzech pracowało 4817 lekarzy rodzinnych - o 6,6 proc. mniej niż na przełomie XX i XXI wieku.

Zdaniem przedstawiciela Narodowego Instytutu Rozwoju Zdrowia (NEI) Magora Pappa, którego cytuje dziennik, obecnie ponad 440 tys. osób nie ma stałego lekarza rodzinnego, co znaczy, że właśnie tylu Węgrów pozbawionych jest odpowiedniego dostępu do służby zdrowia.

Jeśli sytuacja się nie zmieni, to do 2025 roku liczba nieobsadzonych etatów lekarzy rodzinnych może się podwoić - ocenił Papp. Aby temu zapobiec, w ciągu najbliższych 10 lat byłoby potrzebnych przynajmniej 250-300 nowych lekarzy rodzinnych rocznie, a tymczasem w 2016 roku egzamin na lekarza rodzinnego zdało na Węgrzech tylko 120 osób.

Przeciętny wiek lekarzy rodzinnych jest dość zaawansowany. 44 proc. z nich ukończyło już 60. rok życia, a 11 proc. - nawet 70 lat. Tylko 26 proc. ma poniżej 50 lat, a 9 proc. - poniżej 40.

Jednocześnie - jak pisze dziennik - lekarze skarżą się na przeciążenie pracą. W 2015 roku na jednego lekarza rodzinnego przypadało przeciętnie o jedną czwartą więcej pacjentów niż w 2000 r. Wśród chorych w 2016 roku było o 36 proc. więcej osób powyżej 60. roku życia niż w 1981 roku - aż 2,5 mln.

"Vilaggazdasag" dodaje, że brak lekarzy stanowi największy problem na prowincji, gdzie stale nieobsadzonych etatów lekarzy rodzinnych jest ponad 10 proc. Szczególnie dotknięte komitaty (województwa) to Nograd i Borsod-Abauj-Zemplen na północy oraz Bekes, Somogy i Tolna na południu kraju.

Portal Index pisał w ubiegłym roku, że w ciągu ostatnich 10 lat Węgry opuściło około 10 tys. lekarzy i w samej Wielkiej Brytanii pracuje ich 1,8 tys. Na Węgrzech mieszka niecałe 10 mln ludzi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Węgry zmagają się brakiem lekarzy rodzinnych
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA