PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Dzień Pracowników Służby Zdrowia. Dziś święto, ale wciąż wiele spraw do załatwienia

7 kwietnia 1948 r. powstała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W rocznicę jej powstania, obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Czy przedstawiciele polskiej służby zdrowia mają powody do świętowania?

Dzień Pracowników Służby Zdrowia. Dziś święto, ale wciąż wiele spraw do załatwienia
Szacuje się, że od wejścia Polski do Unii Europejskiej, z naszego kraju wyjechało ponad 12 tysięcy lekarzy. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Sektor opieki zdrowotnej w Polsce od wielu lat boryka się z deficytem kadrowym.
  • Lukę kadrową wśród lekarzy mogliby uzupełnić cudzoziemcy, jednak zniechęcają ich nie tylko kosztowne i zagmatwane formalności, ale również konieczność odbycia za darmo rocznego stażu.
  • Jak wskazują eksperci, poprawia się natomiast sytuacja pielęgniarek w Polsce.

Według raportu „Health at a Glance 2018”, przygotowanego dla krajów europejskich przez OECD i KE wynika, że w Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada średnio 2,4 lekarza. Dla porównania, średnia unijna wynosi 3,8 proc. Najgorzej jest w przypadku lekarzy rodzinnych - według raportu odsetek specjalistów w Polsce wynosi on 9 proc. - mniej ma tylko Grecja (5 proc.).

- Sektor opieki zdrowotnej w Polsce od wielu lat boryka się z deficytem kadrowym we wszystkich obszarach. W ostatnich dwóch latach nastąpiła eskalacja problemu. Pod koniec 2017 r. lekarze rezydenci zdecydowali się zorganizować strajk głodowy, co stanowiło punkt zwrotny w komunikacji - zaczęto mówić wprost o problemach w branży. Strajk głodowy nie jest czymś niecodziennym w służbie zdrowia, ale dotychczas dotyczył innych grup zawodowych, a nie lekarzy. To pokazuje skalę problemów - wyjaśnia w rozmowie z PulsHR.pl Jacek Kopacz, starszy konsultant biznesowy ds. rekrutacji stałych w obszarze Life Science Manpower.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Lukę kadrową mogliby uzupełnić cudzoziemcy, jednak zniechęcają ich nie tylko kosztowne i zagmatwane formalności, ale również konieczność odbycia za darmo rocznego stażu. Jak wynika z przygotowanego przez Naczelną Izbę Lekarską raportu "Lekarze i lekarze dentyści w Polsce - charakterystyka demograficzna. Stan w dniu 31.12.2017 roku", w 2017 roku prawo wykonywania zawodu lekarza miało 433 cudzoziemców, o 17 więcej niż rok wcześniej. Jak podaje NIL, osoby te stanowiły 0,3 proc. wszystkich lekarzy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Dzień Pracowników Służby Zdrowia. Dziś święto, ale wciąż wiele spraw do załatwienia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • szlipolis 2019-04-07 20:22:12

    Należy rozważyć powrót do Liceów Pielęgniarskich (po szkole podstawowej), bo to chyba lepsze rozwiązanie niż szkoły policealne kształcące pielęgniarki.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA