PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ważne zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej. Sejm uchwalił nowelizację ustawy

  • Autor: PAP/AH
  • 22 lip 2022 12:50

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej i niektórych innych ustaw, która dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Projekt przewiduje też m.in. rezygnację z egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego.

Ważne zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej. Sejm uchwalił nowelizację ustawy
Zmiany wprowadzają ułatwienia w dostępie do zawodów pielęgniarki i położnej fot. fotolia
REKLAMA

Za nowelizacją ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw głosowało 276 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 166.

Wcześniej Sejm odrzucił poprawkę zgłoszoną przez koło Polska 2050, którego posłowie chcieli wykreślenia zapisów dotyczących badań klinicznych produktów leczniczych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowela ma na celu m.in. implementację prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.

Projekt nowelizacji ustawy wprowadza zmiany m.in. w ustawie z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany te obejmują kwestie odnoszące się do swobody świadczenia usług oraz uznawania na podstawie przepisów koordynacji minimalnych wymogów w zakresie kształcenia.

Zgodnie z nowelizacją zmieni się organ, który prowadzi rejestr pielęgniarek i położnych wykonujących w Polsce czasowo i okazjonalnie zawód pielęgniarki lub położnej - z okręgowych rad pielęgniarek i położnych na Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.

Projekt zakłada też zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych.

Ponadto oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.

Nowelizacja wprowadza także rezygnację z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i z Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. Jak tłumaczył w czasie prac sejmowych wiceminister zdrowia Piotr Bromber, likwidacja tych egzaminów umożliwi szybszy dostęp do zawodu fizjoterapeuty i ratownika medycznego oraz znacznie przyspieszy wejście na rynek pracy fizjoterapeutów i ratowników medycznych.

W noweli znalazł się też przepis, który ma umożliwić dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz przepisy dające możliwość dla działania w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ważne zmiany w zawodach pielęgniarki i położnej. Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA