PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ważne zmiany dla ratowników medycznych. Będą nowe przepisy

  • Autor: PAP/JP
  • 19 wrz 2022 15:46

We wtorek podczas posiedzenia Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Projekt został opracowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Ważne zmiany dla ratowników medycznych. Będą nowe przepisy
(fot. PTWP)
REKLAMA
  • Projektowana ustawa zawiera przepisy regulujące wykonywanie zawodu ratownika medycznego.
  • Projekt wprowadza do systemu prawnego przepisy powołujące samorząd zawodowy ratowników medycznych i regulujące jego organizację, tak jak to ma miejsce w przypadku innych zawodów medycznych.
  • Określa również zasady przeprowadzania Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego.

Projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych ma na celu wprowadzenie do systemu prawnego przepisów regulujących w sposób kompleksowy wykonywanie zawodu ratownika medycznego, utworzenie ram prawnych dla działania samorządu ratowników medycznych oraz zasad odpowiedzialności zawodowej ratowników medycznych.

Czytaj też: Jest porozumienie z ratownikami. Będą zarabiać 12 tys. zł miesięcznie

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projektowana ustawa zawiera przepisy regulujące wykonywanie zawodu ratownika medycznego, w tym m.in. wymagane uprawnienia kwalifikacyjne, zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego, zasady wykonywania tego zawodu, organizacji kształcenia przed i podyplomowego oraz ponoszenia odpowiedzialności zawodowej, jak również utworzenia samorządu ratowników medycznych.

Ratownicy medyczni będą mieli swój samorząd zawodowy

Projekt wprowadza do systemu prawnego przepisy powołujące samorząd zawodowy ratowników medycznych i regulujące jego organizację, tak jak to ma miejsce w przypadku innych zawodów medycznych. Samorząd zawodowy będzie zorganizowany w ramach struktury ogólnokrajowej w Krajowej Izbie Ratowników Medycznych, która będzie posiadała osobowość prawną oraz określone w ustawie organy.

Czytaj też: Trwa walka o ratowników wodnych. Płacą nawet 20 tys. zł

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które zostały także przeniesione do ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych, prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego będą posiadały osoby, na zasadzie praw nabytych, które ukończyły publiczną lub niepubliczną szkołę policealną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskały tytuł zawodowy ratownika medycznego lub ukończyły studia wyższe na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne i uzyskały tytuł zawodowy licencjata lub magistra na tym kierunku (specjalności) lub studia wyższe na kierunku studiów związanym z kształceniem w zakresie ratownictwa medycznego i uzyskały tytuł zawodowy licencjata" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego. Takie będą zasady

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ważne zmiany dla ratowników medycznych. Będą nowe przepisy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA